Fikri hakların dijital yönetimi (DHY) ve tüketicilerin korunması
Digital management of intellectual property rights (DRM) and consumer protection
  1. Tez No: 998359
  2. Yazar: AYTÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme, tüketicilerin dijital ortamdaki eserlere erişimini kolaylaştırmışken, telif haklarıyla korunan eserler üzerindeki hakların ihlalini de daha kolay ve daha az maliyetli hale getirmiştir. Bu durum karşısında eser/hak sahipleri, haklarını dijital ortamda koruyabilmek adına“dijital haklar yönetimi”(“DHY”) sistemlerine giderek daha fazla yönelmişlerdir. DHY sistemleri sayesinde dijital içeriğe yetkisiz erişim engellenebilmekte veya sınırlandırılabilmekte, içeriğin değiştirilmesi ya da kopyalanmasının önüne geçilebilmektedir. Ancak DHY, içerdiği erişim kısıtlamaları sayesinde eserlerin dijital ortamda, telif hakkı mevzuatının fiziki ortamda sağladığı korumadan daha geniş bir korumaya ulaşmasını mümkün hale getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak DHY sistemleri, eser/hak sahiplerine geniş yetkiler sağlarken, tüketicilerin dijital içerik ve ürünlerden yararlanmalarını da aynı ölçüde kısıtlamaktadır. DHY sistemleri ABD, AB gibi çeşitli hukuk düzenlerinde hukuki himaye görmekte olup, bu sistemlerin atlatılması hukuki ve cezai yaptırımlara bağlanmıştır. Bununla birlikte, AB ve Türkiye'de yapılan bazı yasal düzenlemelerle tüketicilere bir miktar koruma sağlanmaya çalışılmış, bu bağlamda tüketicilere bilgilendirilme ve cayma hakkı gibi çeşitli haklar tanınmıştır. Ancak genel bilgilendirme yükümlülüğünün ihlali halinde etkili bir yaptırımın bulunmaması, dijital içerik ve ürünler açısından cayma hakkının kullanılamaması, lisans sözleşmelerinde yer alan DHY'ye bağlı kısıtlamaların haksız şart veya genel işlem koşulları oluşturabilmesi, tüketicilerin varlığı hakkında bilgilendirilmediği DHY içeren ürünlerin tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ayıplı mal olarak değerlendirilebilmesi ve nihayet ayıplı mal halinde tüketicilere tanınan seçimlik haklardan bir kısmının DHY içeren dijital ürünler özelinde etkili olmaması, tüketiciler açısından yaşanan sorunların sona ermediğini göstermektedir. Bu çalışmada eser/hak sahiplerinin haklarının korunmasına yönelik olarak kullanılan DHY sistemleri karşısında tüketicilerin korunması konusu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
While digitalization has made it easier for consumers to access works in the digital realm, it has also made the violation of copyright protected works easier and less costly. As a consequence, copyright owners have increasingly turned to“digital rights management”(“DRM”) systems with a view to protecting their rights in the digital environment. Thanks to DRM systems, unauthorized access to digital content can be blocked or limited, and content can be prevented from being altered or copied. However, thanks to the access restrictions it contains, DRM has made it possible for copyrighted works to receive broader protection in the digital environment compared to the protection provided by the copyright legislation in the physical environment. While DRM systems provide broader powers to copyright owners, it also restricts consumers from benefitting from digital content and products. DRM systems are legally protected in various legal systems such as the USA and the EU, and the circumvention of DRM systems is subject to legal and criminal sanctions. Still, some legal regulations in the EU and Turkey have attempted to provide a certain degree of protection to consumers, such as the right to be informed and the right to withdrawal. However, lack of effective sanctions for breach of the right to be informed, the fact that the right of withdrawal cannot be exercised in the context of digital products, whether the DRM-related restrictions in license agreements constitute unfair terms or standard contract clauses, whether products containing DRM can be considered as defective within the scope of consumer protection laws in the event that consumers are not informed about their presence, and the fact that some of the rights granted to consumers in the case of defective goods are not effective in the context of products containing DRM, show that the problems experienced by consumers still persist. This study analyzes the subject of protection of consumers against DRM systems used by copyright owners.