Talaromyces funiculosus'ta gen ifadesi çalışmaları için bazı referans genlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of some reference genes for gene expression studies in talaromyces funiculosus
- Tez No: 998397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış ve tarımsal üretim alanlarının giderek azalması, sürdürülebilir tarım uygulamalarının önemini artırmıştır. Bitkiler için temel besin elementlerinden biri olan fosforun toprakta çözünmeyen formlara dönüşmesi, fosfor gübrelerinin etkinliğini sınırlandırmakta ve çevresel sorunlara yol açmaktadır. Bu bağlamda fosfat çözme kapasitesine sahip mikroorganizmalar, fosfor gübrelerine olan bağımlılığın azaltılmasında önemli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Filamentöz funguslardan biri olan Talaromyces funiculosus, bu potansiyeli nedeniyle dikkat çekmektedir. Ancak bu organizmada gen ekspresyon analizlerinin güvenilir biçimde gerçekleştirilebilmesi için uygun referans genlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, T. funiculosus izolatında 25 ve 30°C sıcaklık koşullarında ve 2., 4. ve 8. günlerde elde edilen örneklerde qRT-PCR analizleri için uygun referans genlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aday referans genler olarak 18S rRNA, β-actin (act), β-tubulin (benA) ve GAPDH genleri değerlendirilmiştir. 18S rRNA, β-actin (act) ve β-tubulin (benA) genleri optimizasyonu sağlanarak çalışmada yer alan genler olmuştur. Toplam RNA izolasyonu ve cDNA sentezi sonrasında gerçekleştirilen qRT-PCR analizlerinde Ct değerleri AriaMx HRM qPCR Software kullanılarak elde edilmiş ve uygun eşik (threshold) değeri 18S rRNA için 600, β-actin (act) ve β-tubulin (benA) genleri için 1000 olarak ayarlanmıştır. Elde edilen veriler teknik ve biyolojik tekrarlar temelinde değerlendirilmiş; sıcaklık ve gün faktörlerinin etkileri ANOVA ve contour grafikleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca referans gen stabilitesi RefFinder platformu üzerinden NormFinder algoritması kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, β-actin geninin sıcaklık, gün ve bu faktörlerin etkileşiminden anlamlı şekilde etkilendiğini ve stabil bir ekspresyon profili sergilemediğini göstermiştir. 18S rRNA geninin sıcaklıktan etkilenmediği, ancak büyüme günlerine bağlı olarak anlamlı değişimler gösterdiği belirlenmiştir. β-tubulin (benA) geninde ise sıcaklık faktörü ve sıcaklık × gün etkileşimi anlamsız bulunmuş ve bu genin çalışma koşulları altında stabil bir ifade profiline sahip olduğu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, T. funiculosus izolatında qRT-PCR analizleri için β-tubulin (benA) geninin birincil referans gen, 18S rRNA geninin ise yardımcı referans gen olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population and the gradual decrease in agricultural production areas have increased the importance of sustainable agricultural practices. The conversion of phosphorus, one of the essential nutrients for plants, into insoluble forms in the soil limits the effectiveness of phosphorus fertilizers and causes environmental problems. In this context, microorganisms with phosphate solubilization capacity are considered an important alternative for reducing dependence on phosphorus fertilizers. Talaromyces funiculosus, a filamentous fungus, is attracting attention due to this potential. However, suitable reference genes must be identified to reliably perform gene expression analyses in this organism. This study aimed to identify suitable reference genes for qRT-PCR analysis in samples obtained from T. funiculosus isolates at 25 and 30°C temperatures on days 2, 4, and 8. The candidate reference genes evaluated were 18S rRNA, β-actin (act), β-tubulin (benA), and GAPDH. The 18S rRNA, β-actin (act), and β-tubulin (benA) genes were optimized and included in the study. Following total RNA isolation and cDNA synthesis, Ct values were obtained using AriaMx HRM qPCR Software in the qRT-PCR analyses, and the appropriate threshold value was set at 600 for the 18S rRNA gene and 1000 for the β-actin (act) and β-tubulin (benA) genes. The obtained data were evaluated based on technical and biological replicates; the effects of temperature and day factors were analyzed using ANOVA and contour plots. Additionally, the stability of reference genes was examined using the NormFinder algorithm via the RefFinder platform. The results showed that the β-actin gene was significantly affected by temperature, days, and the interaction of these factors, and did not exhibit a stable expression profile. The 18S rRNA gene was found to be unaffected by temperature but showed significant changes depending on growth days. In the β-tubulin (benA) gene, the temperature factor and temperature × day interaction were found to be insignificant, and it was revealed that this gene has a stable expression profile under the experimental conditions. In conclusion, it was determined that the β-tubulin (benA) gene can be used as the primary reference gene and the 18S rRNA gene as the auxiliary reference gene for qRT-PCR analyses in the T. funiculosus isolate.