Penicillium ve talaromyces cinslerine ait bazı standart suşların modifiye CYA ve malt ekstrakt agar besiyerindeki koloni morfolojileri
Colony morphology of modified CYA and malt extract agar media of some standard strains of penicillium and talaromyces species
- Tez No: 575065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmada, küflerin kültrasyonunda ve identifikasyonunda kullanılan bazı besiyerlerinin ve bunların modifiye edilmiş hallerinin koloni morfolojisine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu besiyerlerinin incelenen izolatlar açısından kültürasyon veriminin de araştırılması amaçlanmaktadır. Penicillium cinsine ait 17 farklı tür ve Talaromyces cinsine ait 5 farklı tür kullanılarak, modifiye edilen besiyerlerindeki koloni morfolojilerini gözlemeyi amaçlanmıştır. Özellikle malt ekstrakt miktarı, glukoz ve pepton oranlarındaki farklar ve mikroelementlerdeki değişiklikler göz önüne alınarak çalışma tamamlanılması düşünülmüştür. Toplam 4 kontrol grubu besiyeri seçilmiştir, bunlar, Blakeslee's Malt extract Agar, Czapek Yeast Agar 1, Czapek Yeast Agar 2 ve Malt Extract Agar. Bunlar üzerinde modifikasyonlar yapılıp, CYA'dan 3, BL'den 8 ve MR'den ise 2 farklı içerikli besiyeri elde edilmiştir ve uygun şartlarda ekim yapılarak inkübasyona bırakılıp sonuçlar gözlemlenecektir. Genel anlamda BL modifikasyonları ile MR modifikasyonları arasında koloni rengi, çapı, sulkat, eksuda ve pigment oluşumu gibi farlılıklar gözlemlenmiş, spor oluşumu için pozitif etkilere sahip oldukları tespit edilmiştir CYA modifikasyonlarında özellikle Penicillium'larda CYA 1 modifiye besiyerinde kolonilerde gözle görünen sporlanmanın gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Talaromyces'lerde sporlanma görülmüştür. Genel anlamda CYA kontrol grupları arasında da morfolojik farklılıklar tespit edilmiş, fakat verimlilik açısından ikisininde her iki cins için uygunluğu tekrar gözlemlenmiştir. Çalışılan bu türler için, makroskobik anlamda modifiye edilmiş besiyerlerinde gözle görünür farklılıklar elde edilmiştir. Değişken özelliklerin hepsi daha detaylı çalışmalarda türlerin teşhisinde destekleyici ve yararlı bilgi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research it is intended to investigate the effect of the usage of CYA and MEA media and their modified conditions, that have been used on mold culturation and identification, on colonial morphology. It is also aimed to find the culturation performance in accordance to the used isolates. It was aimed to observe colony morphology in modified media of 17 different species of Penicillium genus and 5 different species of Talaromyces genus. Especially considering the differences in the amount of malt extract, glucose and peptone ratios and microelements factory, study completion was considered. After the change, 17 different media were obtained and inoculation will be performed under appropriate conditions and results will be observed. A total of 4 control group media were selected, including Blakeslee's Malt extract Agar, Czapek Yeast Agar 1, Czapek Yeast Agar 2 and Malt Extract Agar. Modifications were made on these, 3 different media were obtained from CYA, 8 different materials from BL and 2 different materials from MR and were allowed to be incubated under appropriate conditions and the results will be observed. Colon color, diameter, dilatation, exudate and pigment formation were observed between BL and MR modifications in general, and were found to have positive effects for spore formation. In CYA modifications, it was determined that no visible sporulation was observed in colonies on CYA 1 modified medium, especially in Penicillium. Sporalization has been observed in talaromyces. In general, morphological differences were detected between CYA control groups, but the efficiency was again observed for both genders in both breeds. Visible differences were obtained in macroscopically modified media for these species studied. All of the variable features can be used as supportive and useful information for the identification of species in more detailed studies