Fosfor çözücü fungus Talaromyces funiculosus'un kitlesel üretimine temel teşkil edecek bazı biyolojik parametrelerin belirlenmesi
Determination of some biological parameters providing the basis for the mass production of the phosphorus solving fungus Talaromyces funiculosus
  1. Tez No: 871450
  2. Yazar: HİRANUR AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fosfor bitkilerin gelişim için ihtiyaç duyduğu temel besin elementlerinden bir tanesidir. Tarımsal üretim sırasında, bitkilerin fosfor ihtiyacı kimyasal gübrelerle kaşılanmaktadır. Kimsayasal gübre olarak toprağa verilen fosforun çok önemli bir bölümü toprakta bulunan demir, çinko, alüminyum gibi diğer toprak elementlerine bağlanarak bitkilerin alamayacağı forma dönüşmektedir. Asidik topraklarda bu bağlı fosfor kısmen çözülebilmekte iken, Türkiye gibi topraklarının çok önemli bir bölümü bazik karakterde olan bölgelerde bu çözünme çok yavaş olmaktadır. Bu durum her yıl tekrar fosforlu gübre takviyesi gereksinimine yol açmaktadır. Bazı fungus ve bakteriler ürettikleri bazı kimysalallar ile toprakta bulunan bağlı fosforun bitkiler için faydalı hale dönüşmesine yardımcı olmaktadırlar. Bu çalışma kapsamında, antepfıstığı köklerinden izole edilen, toprakta bağlı fosforu çözme yeteneğine sahip olduğu bilinen bir Talaromyces funiculosus (ST976) izolatının kitlesel üretimine temel teşkil edecek bazı biyolojik parametlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla fungusun farklı sıcaklık ve su aktivitesi değerlerinde gelişim performansları değerlendirilmiştir. Denemeler sonunda fungusun en iyi gelişim gösterdiği sıcaklık değerinin 25 oC ve %99 su aktivitesi değerleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphorus is one of the basic nutritional elements that plants need for development. During agricultural production, the phosphorus needs of plants are met with chemical fertilizers. A very significant part of the phosphorus given to the soil as chemical fertilizer binds to other soil elements such as iron, zinc and aluminum in the soil and turns into a form that plants cannot absorb. While this bound phosphorus can be partially dissolved in acidic soils, this dissolution is very slow in regions such as Turkey, where a significant part of the soil is basic. This situation leads to the need for phosphorus fertilizer supplements every year. Some fungi and bacteria help convert the bound phosphorus in the soil into something useful for plants with the chemicals they produce. Within the scope of this study, it was aimed to reveal some biological parameters that will form the basis for the mass production of a Talaromyces funiculosus (ST976) isolate isolated from pistachio roots and known to have the ability to dissolve phosphorus bound in soil. For this purpose, the growth performances of the fungus at different temperature and water activity values were evaluated. At the end of the experiments, it was determined that the temperature at which the fungus developed best was 25 oC and 99,5% and 99% water activity.