Amerikan ve Türk fen bilgisi öğretmen adaylarının ekosentrik, antroposentrik ve çevreye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An examination of the ecocentric, anthropocentric, and environment-related attitudes of USA and Turkish pre-service science teachers according to various variables
- Tez No: 998401
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çevre sorunları, insanın çevreyle kurduğu dengesiz ilişkinin sonucu olarak küresel bir kriz boyutuna ulaşmıştır. Çevre sorunlarının çözümünde bireyin tutum, değer ve davranışlarını anlamaya yönelik çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Fen Bilgisi Öğretmenliğinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin çevre merkezli, insan merkezli ve çevreye karşı isteksiz tutumları arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, nicel araştırma yönteminden biri olan tarama (survey) modeli kullanılarak yürütülmüş ve seçkisiz olmayan amaçlı örnekleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, verilerin toplanmasında“Çevreye Yönelik Ekosantrik ve Antroposantrik Tutumlar Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler, Mann–Whitney U testi ve korelasyon analizleri kullanılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında, ABD ile Türkiye, çeşitli değişkenlere göre çevreye yönelik tutumlar açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, her iki ülkede de öğrencilerin çevre merkezli tutumlarının yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuç öğrencilerin çevreye yönelik genel farkındalıklarının olumlu bir düzeyde olduğunu göstermektedir. Buna karşın, çevreye yönelik antipatik tutumlar ABD'li öğrencilerde daha belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Genel olarak, her iki ülkede de ekosentrik tutumun çevreye yönelik antipatik tutumlarla ters yönde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, çalışmanın öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarını anlamaya katkı sağlamasının yanı sıra, çevre bilincinin geliştirilmesinde kültürler arası eğitim programlarının içeriği ve bölümler arası farkındalık düzeylerinin öneminin ortaya konulması hedeflemiştir. Elde edilen bulguların, çevre eğitimi politikalarına ve öğretmen yetiştirme süreçlerine yön verebilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, ecological challenges have escalated to a global crisis dimension, primarily stemming from the asymmetrical relationship humanity has established with the natural world. Research endeavors aimed at comprehending individuals' dispositions, values, and conduct concerning the environment hold substantial significance for mitigating these issues. This investigation was executed with the purpose of examining the variations in ecocentric, anthropocentric, and antipathic orientations toward the environment among university students pursuing studies in the Science Education departments in Türkiye and the United States. The research employed a quantitative survey model and was carried out using a non-random purposive sampling method. The instrument utilized for data collection was the Ecocentric and Anthropocentric Attitudes Toward the Environment Scale. The collected data were analyzed using the Mann–Whitney U test and correlation analysis. Within the scope of the research, the environmental attitudes of students from the United States and Türkiye were compared. In alignment with the findings, students from both nations exhibited elevated levels of ecocentric attitudes, signifying a generally constructive environmental awareness. Nevertheless, antipathic attitudes towards the environment were ascertained to be more pronounced among U.S. students. In summation, the results underscored a negative association between ecocentric and antipathic attitudes in both countries, suggesting that individuals with a greater ecocentric inclination are less prone to exhibiting negative dispositions toward the environment. In summary, this investigation advances the comprehension of students' environmental dispositions and underscores the necessity of intercultural educational initiatives and the role of disciplinary variances in fostering ecological consciousness. The outcomes are deemed to furnish substantial intelligence for informing environmental education frameworks and teacher professional development schemes.