Analitik ve bi-ünivalent fonksiyonların belirli altsınıfı için katsayı ve fekete-szegö problemlerinin çözümü
Solution of coefficient and fekete-szegö problems for certain subclasses of analytic and bi-univalent functions
  1. Tez No: 998412
  2. Yazar: DAVUT MİNGSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ MUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Geometrik fonksiyonlar teorisinde analitik fonksiyonların katsayı ve Fekete-Szegö fonksiyonelinin üst sınır değerlendirmeleri önemli konulardan biridir. Uzun süreli bir tarihçesi olan bu konunun temelini Bieberbach'ın univalent fonksiyonların katsayılarının üst sınır değerlendirmeleri için ortaya attığı:“Normalize edilmiş univalent fonksiyonların katsayılarının üst sınır değerlendirmesi için |𝑎𝑛 | ≤ 𝑛, 𝑛 ∈ ℕ eşitsizlikleri doğrudur.”hipotezi oluşturmaktadır. Geometrik fonksiyonlar teorisinde çalışan matematikçiler bu hipotezi analitik fonksiyonların farklı sınıflarına taşımış. Farklı sınıflar için daha iyi katsayı değerlendirmeleri ya da Fekete-Szegö fonksiyonelinin üst sınırı için daha iyi değerlendirmeler bulmak için uğraşmışlar. Bunun yanı sıra, kendisi ve tersi ünivalent olan fonksiyon sınıfları için katsayı ve Fekete-Szegö problemleri geometrik fonksiyonlar teorisi alanında ilgi odağı olmuştur. Hazırlamış olduğumuz bu yüksek lisans tezinde biz analitik ve bi-ünivalent fonksiyonların yeni bir altsınıfını tanımladık. Tanımlanan bu sınıf için katsayı ve Fekete-Szegö problemini çözdük.
Özet (Çeviri)
In the theory of geometric functions, upper bound estimates for the of coefficients of analytic functions and for the Fekete–Szegö functional are among the important topics. This subject, which has a long history, is fundamentally based on the hypothesis proposed by Bieberbach concerning upper bound estimates for the coefficients of univalent functions, namely: For normalized univalent functions, the inequalities |𝑎𝑛 | ≤ 𝑛, 𝑛 ∈ ℕ are valid. Mathematicians working in geometric function theory have extended this hypothesis to various classes of analytic functions. For different classes, efforts have been made either to obtain better coefficient estimates or to find sharper upper bounds for the Fekete–Szegö functional. In addition, coefficient and Fekete–Szegö problems for classes of functions that are univalent together with their inverses have become a focus of interest in geometric function theory. In this master's thesis, we define a new subclass of analytic and bi-univalent functions. For the defined class, we solve the coefficient and Fekete–Szegö problems.