Isparta ili Kuyucak ilçesi lavanta potansiyelinin belirlenmesi için bitki indeksleri ve sınıflandırma algoritmaları ile lavanta tespiti
Lavender detection using vegetation indices and classification algorithms to assess the lavender honey potential of Kuyucak di̇stri̇ct, Isparta province
  1. Tez No: 998421
  2. Yazar: ERHAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde geleneksel yöntemlerle yapılan arıcılık faaliyetlerinin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Arıcılık faaliyetlerinde iklim, coğrafi yapı, bitki çeşitliliği gibi birçok etken üretilen bal potansiyelini ve kalitesini etkilemektedir. Ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin yüksek olması polifloral ve monofloral bal potansiyeli açısından oldukça iyi bir konumda olmasını sağlamaktadır. Ancak bu noktada üretilecek bala özgü bitkilerin ve bitki örtüsünün tespit edilmesi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Haritacılık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte uygun topografya, flora, iklim ve bitki çeşitliliğinin, CBS teknikleriyle belirlenmesi için kullanılan vejetasyon analizleri ve sınıflandırma çalışmaları bu faaliyetleri kolaylaştırmaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Isparta İli Keçiborlu İlçesi Kılıç ve Kuyucak Köyleri çevresinde yetiştirilen lavanta bitkisi Türkiye rekoltesinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Kuyucak Köyü'nün araştırma alanı olarak seçilmesinin bir başka nedeni ise Kuyucak Köyü'nün lavanta tarımı ile tarım-turizm kimliği oluşturarak sürdürülebilir kırsal kalkınma için önemli bir potansiyelinin olması ve coğrafyanın arıcılık faaliyetlerine uygun olmasıdır. Lavantaların bölgedeki yoğunluğunun belirlenmesi amacıyla NDVI, EVI, MSR ve OSAVI gibi bitki indeksleri kullanılarak bölgeye ait ortofotolar üzerinden lavanta bitkisinin potansiyelinin ML, SVM ve RF sınıflandırma algoritmaları yardımıyla analiz edilmesi sonucunda en doğru sonucu veren sınıflandırma yöntemi ve parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beekeeping activities in Türkiye have a long-standing tradition that dates back to ancient times. Factors such as climate, geographical structure, and plant diversity significantly influence both the potential and quality of honey production.Turkey's abundant plant diversity has a high potential for polyfloral and monofloral honey. However, identifying the specific plants or vegetation for honey production becomes crucial. Recent technological advances, coupled with vegetation analyses and classification studies used to identify suitable topography, flora, climate, and plant diversity using GIS methods, facilitate these studies. Lavender cultivated in the study area surrounding Kılıç and Kuyucak Villages in the Keçiborlu District of Isparta Province, accounts for a significant portion of Turkey's total production. Kuyucak Village was particularly chosen as a research area not only due to its significant share in national lavender cultivation but also because of its potential for sustainable rural development through the establishment of lavender-based agriculture and tourism culture, as well as its suitability for beekeeping practices. In order to determine the spatial density of lavender in the region, vegetation indices such as NDVI, EVI, MSR, and OSAVI were utilized, and high-resolution orthophotos were analyzed through ML, SVM, and RF classification algorithms. The results identified the most accurate classification method and parameter set for detecting lavender potential in the study area.