Edremit sazlığı (Van) ornitofaunasının tespiti
Determination of ornithofauna of Edremit marshes (Van)
- Tez No: 998425
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van İline bağlı Edremit ilçe sınırlarında yer alan Edremit Sazlığındaki ornitofaunanın tespitini yapmak amacıyla gerçekleştirildi. Bir yıllık bir gözlem ve araştırmanın neticesinde alanda yıl boyunca ve belirli mevsimlerde bulunan kuş türleri ve popülasyon durumları tespit edildi. Dört mevboşluğu siliniz.boşluğu siliniz.simi kapsayan bir yıllık arazi çalışmaları neticesinde 12 Takım (Ordo), 27 Aile (Familya) ye ait 85 kuş türü tespit edildi. Tespit edilen türlerin Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)'ne göre statülerine bakıldığında; Dikkuyruk (Oxyura leucocephala) ve Küçük Akbaba (Neophron percnopterus) türlerinin Tehlike Altında (EN-Endangered), Gök Kuzgun (Coracias garrulus), Kız Kuşu (Vanellus vanellus), Kervan Çulluğu (Numenius arquata), Çamur Çulluğu (Limosa limosa) ve Vangölü Martısı (Larus armenicus)'nın Yakın Tehdit Altında (NT- Near Threatened) statüsünde olduğu, Elmabaş Patka (Aythya ferina) türünün Hassas (VU-Vulnerable) statüsünde olduğu, geriye kalan 77 türün ise Asgari Endişe (LC-Low Critically) statüsünde olduğu belirlendi. Alanda belirlenen kuş türlerinin 15 tanesi Yerli, 63 tanesi Yaz Ziyaretçisi göçmen ve 7 tanesi de Rastlantısal olarak değerlendirildi. Edremit İlçesi Van Gölü'nün kıyısında sosyal açıdan bir rekreasyon alanı niteliğinde olan bir ilçedir. Edremit Sazlığı da bu sosyal yapıya biyolojik olarak katkı sunup doğal bir ortam sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the ornithofauna of the Edremit Marsh, located within the boundaries of Edremit District of Van Province. As a result of one year of field observations and research, the bird species present in the area throughout the year and during specific seasons, as well as their population statuses, were determined. Based on the fieldwork carried out over four seasons, 85 bird species belonging to 12 Orders and 27 Families were recorded. According to the conservation statuses defined by the International Union for Conservation of Nature (IUCN), the White-headed Duck (Oxyura leucocephala) and the Egyptian Vulture (Neophron percnopterus) were categorized as Endangered (EN). The European Roller (Coracias garrulus), Northern Lapwing (Vanellus vanellus), Eurasian Curlew (Numenius arquata), Black-tailed Godwit (Limosa limosa), and Armenian Gull (Larus armenicus) were classified as Near Threatened (NT). The Common Pochard (Aythya ferina) was found to be in the Vulnerable (VU) category, while the remaining 77 species were assessed as Least Concern (LC). Of the bird species identified in the area, 15 were resident, 63 were summer visitor migrants, and 7 species were categorized as accidental or irregular visitors. Located on the shores of Lake Van, the district of Edremit serves as an important recreational area socially. The Edremit Marsh contributes to this social structure by providing a biologically rich and truly natural environment.