Effect of working capital financing strategies on business profitability
İşletme sermayesi finansman stratejilerinin işletme kârlılığına etkisi
- Tez No: 998436
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, panel veri analizi kullanarak işletme sermayesi finansman stratejilerinin firma karlılığı üzerindeki etkisini incelemektedir. İşletme sermayesi finansman kararları, firmaların likidite yönetimi, finansal istikrarı ve operasyonel sürdürülebilirliği için hayati önem taşımaktadır. Önemlerine rağmen, işletme sermayesi finansman yapısının firma performansı üzerindeki doğrudan etkisine ilişkin sınırlı ampirik kanıt bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma işletme sermayesi finansman stratejilerinin firma karlılığını önemli ölçüde etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Analiz, 2015-2024 dönemi için Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık firmalardan elde edilen panel verilere dayanmaktadır. Firma karlılığı, varlık karlılığı (ROA) ile ölçülürken, işletme sermayesi finansman stratejileri, kısa vadeli borç/toplam varlık oranı ve net işletme sermayesi/toplam varlık oranı ile temsil edilmektedir. Çalışmada, sabit etkiler ve rastgele etkiler tahminlerini içeren tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, panel birim kök testleri ve panel veri regresyon modelleri kullanılmaktadır. Uygun modeli belirlemek için Hausman testi kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü incelemek için panel nedensellik analizi uygulanmıştır. Ampirik bulgular, işletme sermayesi finansman stratejilerinin firma karlılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir doğrudan etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak, nedensellik sonuçları, kısa vadeli borç finansmanından karlılığa doğru tek yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, işletme sermayesi finansmanı kararları ve bunların şirket performansı üzerindeki etkilerine ilişkin ampirik kanıtlar sunarak kurumsal finans literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of working capital financing strategies on firm profitability using panel data analysis. Working capital financing decisions are essential for firms' liquidity management, financial stability, and operational sustainability. Despite their importance, limited empirical evidence exists regarding the direct effect of working capital financing structure on firm performance. Therefore, this study investigates whether working capital financing strategies significantly influence firm profitability. The analysis is based on panel data obtained from publicly listed firms operating in Türkiye for the period 2015– 2024. Firm profitability is measured by return on assets (ROA), while working capital financing strategies are proxied by the ratio of short-term debt to total assets and the ratio of net working capital to total assets. The study employs descriptive statistics, correlation analysis, panel unit root tests, and panel data regression models, including fixed effects and random effects estimations. The Hausman test is used to determine the appropriate model, and panel causality analysis is conducted to examine the direction of relationships among variables. The empirical findings indicate that working capital financing strategies do not have a statistically significant direct effect on firm profitability. However, causality results reveal a unidirectional relationship from short-term debt financing to profitability. The study contributes to corporate finance literature by providing empirical evidence on working capital financing decisions and their implications for firm performance.