Batı karadeniz havzasında yıllık yağış süreklilik eğrileri kullanılarak yıllık debi süreklilik eğrilerinin elde edilmesi
Estimation of annual flow duration curves using annual precipitation duration curves in the western black sea basin
  1. Tez No: 998435
  2. Yazar: MENAR ACLUNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Su yapılarındaki yüzeysel su miktarının yıl içindeki değişimleri, su kaynaklarının planlanması ve sürdürülebilir yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Hidrolojik çalışmalarda, özellikle ölçüm verisinin bulunmadığı havzalarda akım belirlenmesi hala gereklidir. Günümüzde iklim değişikliğinin etkilerinin incelenmesi, akım gözlemlerinin güvenilir analizi ve farklı yöntemler kullanılarak modelleme yaklaşımlarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda Debi Süreklilik Eğrileri (DSE), yüzeysel akışla ilgili pek çok su planlamasında yaygın olarak kullanılan eğrilerden biridir. Yağış kayıtlarının akım kayıtlarından daha uzun süreli olması, akım tahmini amacıyla daha güvenilir olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, debi ölçümü yetersiz havzalarda Yağış Süreklilik Eğrileri (YSE) yardımıyla DSE tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Batı Karadeniz Havzası'ndaki en az 10 yıllık ölçüm kaydına sahip 27 Akım Gözlem İstasyonunun (AGİ) 2005–2021 yılları arasındaki günlük akım verileri kullanılarak DSE'ler elde edilmiştir. Aynı döneme ait günlük yağış verileri, Thiessen poligon yöntemi ile alansal ortalama yağışa dönüştürülmüş ve her bir istasyon için YSE elde edilmiştir. 17 yıllık medyan DSE ve YSE, aşılma olasılıklarına karşılık gelen debi ve yağış değerleri üzerinden karşılaştırılmış, böylece her iki değişkenin aynı aşılma olasılığı altındaki davranışı değerlendirilmiştir. Ardından, regresyon analizi uygulanmış ve yağış–debi ilişkisinin varlığı araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre korelasyon katsayılarının 0.898 ile 0.991 arasında değiştiği görülmüştür. En yüksek standart hata, 16.85 değeriyle, drenaj alanı en büyük D13A035 istasyonunda gözlenmiştir. Bu istasyondaki minimum medyan debi değerinin 10.8 m³/sn olması ve tüm AGİ'lerdeki korelasyonun yüksekliği, tüm istasyonlarda anlamlı ve güvenilir regresyon ilişkileri elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Intra-annual variations in surface water quantity in hydraulic structures hold significant importance for water resources planning and sustainable management. In hydrological studies, estimating flow remains essential, particularly in basins lacking measurement data. With the increasing impacts of climate change, there is a growing need for reliable analysis of current streamflow observations and the development of modeling approaches using diverse methods. Within this context, Flow Duration Curves (FDC) are among the most widely utilized tools in various surface runoff-related water planning projects. The fact that precipitation records are often longer than streamflow records suggests they may provide more reliable data for flow estimation. Consequently, this study aims to estimate FDCs in basins with insufficient discharge measurements using Precipitation Duration Curves (PDC). In this scope, FDCs were generated using daily streamflow data from 2005 to 2021 for 27 Streamflow Gauging Stations (SGS) in the Western Black Sea Basin, each having at least 10 years of measurement records. Daily precipitation data for the same period were converted into areal average precipitation using the Thiessen polygon method, and PDCs were obtained for each station. The 17-year median FDCs and PDCs were compared based on discharge and precipitation values corresponding to various exceedance probabilities, evaluating the behavior of both variables under the same exceedance levels. Subsequently, regression analysis was applied to investigate the relationship between precipitation and discharge. Analysis results revealed that correlation coefficients ranged between 0.898 and 0.991. The highest standard error, valued at 16.85, was observed at station D13A035, which has the largest drainage area. Given that the minimum median discharge at this station is 10.8 m³/s and considering the high overall correlation across all gauging stations, it is concluded that significant and reliable regression relationships were obtained for all stations.