Thomas Ades'in Living Toys eserinin birinci bölümünün kümesel analizi
The pitch-class set theory analysis of the first movement of living toys by thomas ades
- Tez No: 998439
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR NURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, Thomas Adès'in Living Toys (1993) adlı eserindeki perde-sınıfı kümelerinin (pitch-class sets) temel düzeyde incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, partisyon üzerinde belirlenen perde-sınıfı kümelerinin mod-12 normalizasyonu, prime form, Forte sınıfı ve aralık vektörü gibi temel kavramlar aracılığıyla sınıflandırılmasına ve bu kümeler arasındaki benzerlik, tekrar ve transpozisyonel akrabalık ilişkilerinin ortaya konmasına odaklanır. Analiz sürecinde eser boyunca görülen belirli perde-sınıfı kümeleri çıkarılmış, bu kümelerin birbirleriyle ilişkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, belirli set sınıflarının eserin farklı bölümlerinde tekrar eden biçimde kullanıldığını; bazı pc- set kümelerinin transpozisyon yoluyla ilişkilendiğini; aynı Forte sınıfına ait kümelerin ise formun belirli noktalarında yapısal bir birliktelik oluşturduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Living Toys'un perde-sınıfı düzeyindeki örgütlenmesine odaklanarak, Adès'in eser içinde kullandığı set kümelerinin dağılımını ve ilişkilerini makro ölçekte ortaya koymakta; eserin yapısal bütünlüğünün pitch-class set kullanımı üzerinden izlenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the pitch-class set structures in Thomas Adès's Living Toys (1993) at a fundamental analytical level. The study focuses on identifying pitch-class sets in the score and classifying them through basic tools of pitch-class set theory, including mod-12 normalization, prime form, Forte set-class labeling, and interval vector analysis. It further investigates the similarity, recurrence, and transpositional relationships among these sets throughout the work. Pitch-class sets extracted from various sections of the piece were compared to reveal their structural relationships. The findings indicate that certain set classes recur across different sections of the composition; some pitch-class sets are related through transposition; and sets belonging to the same Forte class often create structural connections at key formal points. By focusing on the organization of pitch-class sets, this study demonstrates how Living Toys exhibits a coherent structural framework shaped by the distribution and interrelation of these sets, revealing that the work's structural unity can be traced through Adès's pitch class set usage