Posttonsillektomi hemoraji riskinin nötrofil/lenfosit, platelet/lenfosit oranı, trombosit sayısı ve MPV ile öngörülmesi
Predicting post-tonsillectomy hemorrhage risk using neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, platelet count, and MPV
- Tez No: 998438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT RENDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Tonsillektomi, kulak burun boğaz pratiğinde en sık uygulanan cerrahilerden biri olup, en önemli komplikasyonu postoperatif kanamadır. Bu çalışmada, erişkin tonsillektomi sonrası kanama ile hematolojik inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişki retrospektif olarak araştırılmıştır. Ocak 2019 – Nisan 2025 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde tonsillektomi geçirmiş 100 erişkin hasta (50'sinde postoperatif kanama gelişen, 50'sinde kanama izlenmeyen) çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik veriler, klinik özellikler ve preoperatif laboratuvar parametreleri (NLR, PLR, MPV, trombosit sayısı, SII ve SIRI) incelenmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25 yazılımı ile yapılmış; normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testi ile, gruplar arası farklar ise bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlarda, postoperatif kanama ile NLR, PLR ve MPV arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamış; ancak erkek cinsiyet ve sigara kullanımının bağımsız risk faktörleri olabileceği görülmüştür. Çalışmamız NLR, PLR ve MPV parametrelerin tek başına tonsillektomi sonrası kanamayı öngörmede yeterli olmadığını, ancak risk belirlemede klinik ve demografik faktörlerle birlikte değerlendirilmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, erişkin tonsillektomi sonrası komplikasyonların öngörülmesinde biyobelirteçlerin potansiyel katkısını desteklemekte ve daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most frequently performed surgeries in otolaryngology, with postoperative hemorrhage being its most important complication. In this study, the relationship between postoperative bleeding and hematologic inflammatory markers was retrospectively investigated after adult tonsillectomy. Between January 2019 and April 2025, 100 adult patients who underwent tonsillectomy at the Otolaryngology Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine were included (50 developed postoperative bleeding, 50 with no bleeding). Demographic data, clinical characteristics, and preoperative laboratory parameters (NLR, PLR, MPV, platelet count, SII, and SIRI) were analyzed. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25. Normality was assessed with the Kolmogorov-Smirnov test; intergroup differences were evaluated with independent samples t-test, Mann-Whitney U test, and chi-square test. Results showed no statistically significant association between postoperative hemorrhage and NLR, PLR, or MPV; however, male sex and tobacco use appeared to be independent risk factors. Our study indicates that NLR, PLR, and MPV alone are not sufficient to predict postoperative bleeding after tonsillectomy, and they should be considered alongside clinical and demographic factors in risk assessment. The findings support the potential contribution of biomarkers in predicting postoperative complications in adults after tonsillectomy and highlight the need for larger-scale studies.