Relationship between inflation and unemployment in Türkiye: A theoretical and empirical evaluation
Türkiye'de enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişki: Teorik ve ampirik bir değerlendirme
  1. Tez No: 998458
  2. Yazar: MOHAMMED NASIR ABU ALEID ALFIRJANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, enflasyon ve işsizlik arasındaki kısa ve uzun vadeli eğilimleri incelemek, bu iki faktör arasındaki neden-sonuç ilişkisini belirlemek ve büyük ekonomik şokların işgücü piyasası üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Analizler, 2005 yılının ilk üç ayından 2025 yılının son üç ayına kadar olan üç aylık verileri kullanmaktadır. İşsizlik oranı birincil sonuç değişkeni olarak kabul edilirken, enflasyon birincil açıklayıcı değişken olarak modele dahil edilmiştir; ekonomik büyüme oranları ve faiz oranları ise düzenleyici değişkenler olarak ele alınmıştır. Çalışma boyunca çok aşamalı bir ekonomik modelleme tekniği uygulanmıştır. İlk aşamada, değişkenlerin sabitliği birim kök testleri kullanılarak kontrol edilmiştir. Daha sonra, kısa ve uzun vadeli bağlantıları analiz etmek için Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli kullanılmış ve değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi sınır testi yöntemiyle incelenmiştir. Modellerin uzun vadeli dengeye ne kadar hızlı adapte olduğunu görmek için Hata Düzeltme Modeli (ECM) hesaplamaları yapılmıştır. Ek olarak, enflasyon ve işsizlik arasındaki nedenselliği doğrulamak için Granger nedensellik testleri uygulandı. Değişkenlerin birbirini nasıl etkilediği ve dış şokların etkileri, Vektör Otoregresif (VAR) modeli ve yanıt fonksiyonları aracılığıyla incelendi. Son olarak, enflasyon ve işsizlik arasındaki ters ilişki, Phillips Eğrisi yapısı çerçevesinde değerlendirildi. Deneysel sonuçlar, Türkiye'de işsizlik ve enflasyon arasında uzun vadeli bir denge bağlantısının varlığını ve istatistiksel olarak anlamlı bir hata düzeltme mekanizmasının varlığını göstermektedir. Ayrıca, bulgular enflasyondan işsizliğe daha güçlü bir neden-sonuç ilişkisini ve Phillips Eğrisiyle tutarlı kısa vadeli bir değişim etkileşiminin varlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the link between unemployment and inflation in Turkey. The main objective of the study is to scrutinize the trends between inflation and unemployment in both the short and long term, to determine the cause-and-effect relationship between these two factors, and to observe the effects of major economic shocks on the labor market. The analyses utilize quarterly data from the first three months of 2005 to the last three months of 2025. The unemployment rate is considered the primary outcome variable, while inflation is included in the model as the primary explanatory variable; economic growth rates and interest rates are considered moderating variables. A multi-stage economic modeling technique was applied throughout the study. In the first step, the constancy of the variables was checked using unit root tests. Subsequently, the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model was employed to analyze the short- and long-term connections, and the cointegration relationship between the variables was examined using the bounds test method. Error Correction Model (ECM) calculations were performed to see how quickly the models adapt to long-term equilibrium. In addition, Granger causality tests were applied to confirm the causality between inflation and unemployment. How the variables influence each other and the effects of external shocks were investigated through a Vector Autoregressive (VAR) model and response functions. Finally, the inverse relationship between inflation and unemployment was evaluated within the framework of the Phillips Curve structure. The experimental results demonstrate the existence of a long-term equilibrium link between unemployment and inflation in Türkiye and the presence of a statistically significant error correction mechanism. Furthermore, the findings reveal a stronger cause-and-effect relationship from inflation to unemployment and the existence of a short-term change interaction consistent with the Phillips Curve