Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı ile adaptif performans üzerine etkisi ve dijital kültürün düzenleyici rolü üzerine ampirik bir araştırma: Otomotiv sektörü
An empirical study on the effect of digital leadership on innovative business behavior and adaptive performance and the regulatory role of digital culture: Automotive industry
- Tez No: 998459
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, otomotiv sektöründe dijital liderliğin ve dijital kültürün işletmelerdeki yenilikçi iş davranışı ve adaptif performans üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca dijital liderliğin, işletmelerdeki yenilikçi iş davranışı ve adaptif performans üzerindeki etkilerinde dijital kültürün düzenleyici rolü ve dijital liderliğin adaptif performans üzerindeki etkisinde işletmelerdeki yenilikçi iş davranışının aracılı rolü de incelenmiştir. Araştırma nicel yöntemlerle ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri çevrimiçi olarak ve anket formları kullanılarak 451 otomotiv sektörü çalışanından toplanmıştır. Araştırmanın hipotezleri SPSS 26 programı üzerinde Process Macro 4.1 kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada, dijital liderliğin ve dijital kültürün yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif yönlü güçlü etkilerinin olduğu ve bu iki faktörün yenilikçi iş davranışı üzerinde yüksek oranda bir varyans açıkladığı tespit edilmiştir. Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde dijital kültürün negatif yönlü düzenleyici bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Dijital liderliğin, dijital kültürün ve yenilikçi iş davranışının adaptif performans üzerinde pozitif yönlü güçlü etkilerinin olduğu ve bu üç faktörün adaptif performans üzerinde yüksek oranda varyans açıkladığı saptanmıştır. Dijital liderliğin adaptif performans üzerindeki etkisinde dijital kültürün negatif yönlü düzenleyici bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Dijital liderliğin adaptif performans üzerindeki etkisinde yenilikçi iş davranışının da negatif yönlü bir aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of digital leadership and digital culture on innovative work behavior and adaptive performance in businesses in the automotive sector. The research also examines the regulatory role of digital culture in the effects of digital leadership on innovative work behavior and adaptive performance in businesses and the mediating role of innovative work behavior in businesses in the effect of digital leadership on adaptive performance. The research was conducted using quantitative methods and a relational screening model. The data of the research were collected online and using survey forms from 451 automotive sector employees. The hypotheses of the study were tested using Process Macro 4.1 on the SPSS 26 program. In the study, it was determined that digital leadership and digital culture have strong positive effects on innovative work behavior and that these two factors explain a high rate of variance on innovative work behavior. It was determined that digital culture has a negative regulatory effect on the effect of digital leadership on innovative work behavior. It was determined that digital leadership, digital culture and innovative work behavior have strong positive effects on adaptive performance and that these three factors explain a high rate of variance on adaptive performance. It was determined that digital culture has a negative regulatory effect on the effect of digital leadership on adaptive performance. It was determined that innovative work behavior has a negative mediating effect on the effect of digital leadership on adaptive performance.