Nöropazarlama çalışmalarının tüketici satın alma davranışına etkisi: Kozmetik sektörü üzerine bir araştırma
The impact of neuromarketing studies on consumer buying behavior: A study on the cosmetics industry
- Tez No: 998457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, nöropazarlama tekniklerinin tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemek ve kozmetik sektörünü ele alarak buradaki süreçlerin karar vermeyi nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak üzerine yapılmıştır. Araştırmada nöropazarlama, tüketici satın alma davranışı ve kozmetik sektöründeki nöropazarlama teknik ve yöntemlerine ilişkin literatür değerlendirilmiştir. Bu çalışma, kozmetik sektöründe nöropazarlama uygulamalarının kullanım düzeyini ve tüketici satın alma davranışına etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma sonucunda; Türkiye'de yaşayan ve nöropazarlama konusunda temel bilgi sahibi olan 18 yaş ve üzeri kozmetik sektöründe bir mal veya hizmet satın alan tüketicilerin nöropazarlamaya ilişkin algılarının tüketici davranışları üzerinde anlamlı ancak kısmi bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bulgular, özellikle nöropazarlama tekniğinin içeriğine ilişkin tüketici farkındalığının, görsel unsurlar, ambalaj tasarımı, marka algısı ve duygusal içerikler gibi pazarlama bileşenleri üzerinden satın alma kararlarını etkileyebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to examine the effect of neuromarketing techniques on consumers' purchasing behavior and, by focusing on the cosmetics sector, to reveal how the processes in this field shape decision-making. Within the scope of the research, the literature on neuromarketing, consumer purchasing behavior, and neuromarketing techniques and methods used in the cosmetics sector was reviewed. This study aims to determine the level of use of neuromarketing practices in the cosmetics sector and their effect on consumer purchasing behavior. In line with this objective, the results of the research indicate that the perceptions of neuromarketing among consumers aged 18 and over, living in Türkiye, who have basic knowledge of neuromarketing and who purchase goods or services in the cosmetics sector, have a statistically significant but partial effect on consumer behavior. The findings particularly demonstrate that consumer awareness regarding the content of neuromarketing techniques can influence purchasing decisions through marketing components such as visual elements, packaging design, brand perception, and emotional content.