Kompleks narayana sayı dizisi
Complex narayana sequence
- Tez No: 998481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÖKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Fibonacci, Lucas sayı dizisi, Leonardo, Padovan, Perrin, Tribonacci, Ernst, Van Der Laan, Condonnier, Francois gibi bazı üçüncü dereceden sayı dizilerinin karakteristik denklemi, karakteristik denkleminin kökleri, Binet formülü, üreteç fonksiyonu ve dizilere ait matris gösterimleri verilmiştir. İkinci bölümde Narayana sayı dizileri ile ilgili yapılan bazı çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kompleks Narayana sayıları ele alınmıştır. Kompleks Narayana sayı dizisinin karakteristik denklemi, karakteristik denkleminin kökleri, Binet formülü, üreteç fonksiyonu ve dizilere ait matris gösterimleri verilmiştir ve bazı özellikleri incelenmiştir. Son olarak, karmaşık Narayana sayı dizisinin Katalan, Cassini ve D'Ocagne's gibi bazı kimliklerinin eşdeğerlikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The introduction presents the characteristic equation, roots of the characteristic equation, Binet's formula, generating function, and matrix representations of some third-degree number sequences such as Fibonacci, Lucas, Leonardo, Padovan, Perrin, Tribonacci, Ernst, Van Der Laan, Condonnier, and Francois. In the second part, some studies on Narayana sequences are reviewed. In the third part, complex Narayana numbers are discussed. The characteristic equation of the complex Narayana sequence, the roots of the characteristic equation, Binet's formula, the generating function, and the matrix representations of the sequences are given, and some of its properties are examined. Finally, the equivalences of some identities of the complex Narayana sequence, such as Catalan, Cassini, and D'Ocagne's, are given.