Ortaca (Muğla) ilçesi turunçgil alanlarında turunçgil yaprak galeri güvesinin (Phyllocnistis citrella stainton (Lepidoptera:Gracillaridae)) populasyon yoğunluğu, parazitoit kompleksi ve parazitleme oranlarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
Investigations on determination of the citrus leafminer?s (Phyllocnistis citrella stainton (Lepidoptera:Gracillaridae)) population density, parasitoid complex and parasitisim rates in the citrus gardens in Ortaca (Muğla)
  1. Tez No: 285449
  2. Yazar: ATA ESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Muğla'nın Ortaca ilçesinde, 2009 (Temmuz-Ekim) ve 2010 (Temmuz-Aralık) yıllarında 10 ay boyunca gerçekleştirilen bu çalışmada Phyllocnistis citrella Stainton (Lepidoptera: Gracillaridae)'nın 5 farklı limon bahçesindeki (Çaylı, Güzelyurt, Dalyan, Ekşiliyurt, Aydınlar) lokasyonlarında % bulaşıklık oranları, zararlının populasyon yoğunluğu, parazitoit tür kompleksi ve parazitoitlerin zararlıyı parazitleme oranları belirlenmiştir. 2009 yılında % bulaşıklık oranları tüm bahçelerde genel olarak % 14-43, 2010 yılında ise % 6-16 olarak kaydedilmiştir. Populasyon yoğunluğu 2009 yılında, 5 farklı bahçede de: Temmuz ayında ve Ağustos ayının ortalarında yüksek, diğer aylarda (Eylül, Ekim) düşük seyretmiştir. 2010 yılında ise 2009 yılı sonuçlarına benzer olarak 5 farklı bahçede de Temmuz ayında turunçgil galerigüvesinin larva populasyon yoğunluğu diğer aylara göre daha fazla olmuştur. Turunçgil galerigüvesinin larva populasyon yoğunluğunun, tüm bahçelerde Aralık ayında ay sonuna doğru hızla düşmekte olduğu anlaşılmıştır.Tür teşhisleri sonucunda; 2009 ve 2010 yılları boyunca, bahçelerden zararlıyı parazitleyen parazitoitlerin parazitoit kompleksini genel olarak Eulophidae (Hymenoptera) familyasına ait 1'i cins bazında, 8'i tür bazında 9 farklı tür oluşturmuştur. Bu türler: Cirrospilus brevis Zhu, La Salle& Huang, C.ingenuus Gahan, C.lyncus (Walker), Citrostichus phyllocnistoides (Narayanan), Diglyphus isaea (Walker), Nechrysocharis formosa (Westwood), Pediobius sp Walker, Pnigalio soemius (Walker), Semielacher petiolatus (Girault) olarak belirlenmiştir. Söz konusu parazitoitlerden en yüksek % parazitleme oranı her iki yılda da % 28.57 ve % 44.44 ile Citrostichus phyllocnistoides türünde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the town of Ortaca for 10 months from 2009 (July-October) to 2010 (June-December). In 5 different lemon gardens (in Çaylı, Güzelyurt, Dalyan, Ekşiliyurt, Aydınlar) locations infestation rate, population density of the pest, parasitoid species complexity and parasitism rate were determined. In 2009, average infestation rate was % 14-43 but in 2010 it was recorded as % 6-16. Population density in 5 different gardens was higher in July and mid August but lower in September-October in 2009. It was still higher in July 2010 but there was a slight larvae population decrease on lemon leaves in August. The larvae population density of citrus leafminer decreased at the end of December in all gardens.During 2009?2010, the parasitoid complex was from 9 different species. By identifying species, one of them was identified as a genus order, the other 8 samples were identified as a species order belong to Eulophidae family. Those species were Cirrospilus brevis Zhu, La Salle& Huang, C.ingenuus Gahan C.lyncus (Walker), Citrostichus phyllocnistoides (Narayanan), Diglyphus isaea (Walker), Nechrysocharis formosa (Westwood), Pediobius sp Walker, Pnigalio soemius (Walker), Semielacher petiolatus (Girault) (Girault).