Distile Su, Musluk Suyu, Ters Osmoz Yöntemiyle Filtrelenmiş Su ve Filtrasyon Atık Suyu ile Hazırlanmış Çeşitli Besiyerlerinde Üretilmiş Bazı Penicillium ve Talaromyces Standart Suşlarının Koloni Morfolojileri
Comparative Determination of Colony Morphologies of Certain Penicillium and Talaromyces Standard Strains in Specific Culture Media Prepared with Distilled Water, Reverse Osmosis Filtered Water, Filtration Waste Water, and Tap Water
- Tez No: 998509
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Biyoloji, Microbiology, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada Penicillium ve Talaromyces cinsine ait standart suşların farklı besiyerlerinde ve farklı su çeşitlerinde oluşturdukları koloni morfolojilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Penicillium büyük bir cinstir bu yüzden tanısı kolay değildir ve türleri arasında çok fazla çeşitlilikler vardır. Penicillium taksonomisi, morfoloji, koloni çapı, metabolit üretimi ve moleküler çalışmaları kapsamaktadır. Belirleyici taksonomi moleküler çalışmalarla desteklense bile, petri plaklarında koloni kültürü ve mikroskop incelemeleri gibi geleneksel tekniklerle yapılmaktadır. Ayrıca birçok tür için mikotoksin üretimi de önemli sayılmaktadır. Penicillium tür sayısı literatürde oldukça değişken verilmektedir. Talaromyces cinsi ise, eskiden Penicillium olarak bilinirdi ancak yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir cins olarak kabul edilmiştir. Çalışmalarda faydalanılacak olan Penicillium ve Talaromyces standart suşları önceden belirlenmiştir ve besiyerleri de seçilmiştir. Kullanılan besiyerleri; Patates Dekstroz Agar Besiyeri (PDA), Blakeslee's Malt Ekstrakt Agar Besiyeri (MEAbl), Czapek Yeast Extract Agar (CYA), Spezieller Nahrstoffarmer Agar (SNA), Bazal Medium Besiyeri (BM) ve Malt Ekstrakt Agar Besiyeri'dir. Deneylerde kullanılan su çeşitleri ise; başta kontrol grubunu oluşturan distile su, çeşme suyu/musluk suyu, ters osmoz ile filtrelenmiş su ve filtrasyon atık suyudur. Seçilen türler, hazırlanan besiyerlerine ekilerek inkübe edilmiştir. Oluşan koloni morfolojilerinin sonuçları karşılaştırılmış ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Bulunan sonuca göre kullanılan besiyeri değiştiğinde koloni morfolojisi de değişmektedir bu zaten daha öncesinde bilinen bir sonuçtur buna ilave olarak besiyeri hazırlanırken kullanılan su çeşidi değiştiğinde de koloni morfolojisinin değiştiği gözlemlenmiştir. Genellikle içeriği zengin olan besiyeri çeşitlerinde, kontrol grubu ve ters osmoz ile filtrelenmiş su ile hazırlanan petri plaklarındaki kolonilerin morfolojileri daha iyi gelişim gösterirken, içeriği fakir olan besiyerleri ve filtrasyon atık suyu ile hazırlanan petri plaklarındaki kolonilerin morfolojileri daha zayıf gelişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the colony morphologies formed by standard strains belonging to the Penicillium and Talaromyces genera on different media and in different water types. Penicillium is a large genus, making its identification difficult and exhibiting considerable diversity among its species. Penicillium taxonomy encompasses morphology, colony size, metabolite production, and molecular studies. Although diagnostic taxonomy is supported by molecular studies, it is performed using traditional techniques such as colony culture on petri dishes and microscopic examination. In addition, mycotoxin production is also considered important for many species. The number of Penicillium species varies considerably in the literature. The genus Talaromyces was formerly known as Penicillium but has been accepted as a new genus as a result of studies. The Penicillium and Talaromyces standard strains to be used in the studies have been predetermined, and the culture media have also been selected. The culture media used are: Potato Dextrose Agar (PDA), Blakeslee's Malt Extract Agar (MEAbl), Czapek Yeast Extract Agar (CYA), Spezieller Nahrstoffarmer Agar (SNA), Basic Medium (BM), and Malt Extract Agar. The types of water used in the experiments were: distilled water, which formed the control group, tap water, reverse osmosis filtered water, and filtration wastewater. The selected species were added to the prepared culture media and incubated. The results of the resulting colony morphologies were compared and evaluated. According to the findings, changing the culture medium used also changes the colony morphology, which is already a known result. In addition, it was observed that changing the type of water used when preparing the culture medium also changes the colony morphology. Generally, in nutrient-rich media types, the morphology of colonies in petri dishes prepared with control group and reverse osmosis filtered water showed better development, while the morphology of colonies in petri dishes prepared with nutrient-poor media and filtration waste water showed weaker development.