Exploring the impact of professional development activities on novice an experienced EFL instructors' identity
Mesleki gelişim faaliyetlerinin acemi ve deneyimli EFL öğretmen kimlikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 998510
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiyedeki vakıf üniversitelerinde görev alan deneyimli ve meslek hayatlarının başında olan EFL öğretmenlerinin mesleki gelişim etkinlikleri aracılığı ile öğretmen kimliklerini nasıl inşa ettikleri ve dönüştürdükleri üzerine yapılan bu çalışma Sosyokültürel Kuram (Vygotsky, 1978) ve Ekolojik Sistemler Kuramı (Bronfenbrenner, 1979) temel alınarak incelenmiştir. Bu araştırma öğretmen kimliğinin inşasının ve dönüşümünün sadece bireysel deneyimler üzerinden değil diğer yandan sosyal etkileşimler, kurumsal yapılar, mesleki aidiyet ve politik ekonomik koşullar aracılığıyla şekil alan bir çok katmandan oluşan ve stabil olmayan bir yapı olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmada nitel durum çalışması deseni kullanılarak vakıf üniversitesinde çalışan iki deneyimli ve iki mesleğe yeni başlayan EFL öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler sürdürülmüştür. Veri analiz sürecinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgulara göre yeni başlayan öğretmenler gözlemler, geri bildirim süreçleri ve induction organizasyonları aracılığı ile kimliklerini inşa ettikleri ve dönüştürdükleri diğer yandan deneyimli öğretmenler yansıtma, yenilenme ve liderlik roller aracılığı ile kimliklerini dönüştürdüklerini ortaya çıkmaktadır. Kurumların yapıları, oluşturdukları mentorluk sistemleri ve kurumların mesleki gelişim birimleri öğretmenlerin profesyonel aidiyet ve özerklikleri üzerinde etkisi vardır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen kimliği dinamiktir ve yalnızca bireysel bir olgusal durum değildir aksine sosyal, kurumsal, duygusal ve ideolojik öğeler ile sürekli olarak yeniden inşa edilen bir fenomen olduğu çıkarılabilir. Öğretmen kimliği alanına sosyo-kültürel, ekolojik ve politik bir çerçeve getiren bu çalışma neoliberal yönetişim ve dijitalleşmenin öğretmen kimliği üzerindeki etkilerini de ele almaktadır. İleride yapılacak uygulamalar için mesleğe yeni başlayan öğretmenler için kişiselleştirilmiş ve yapılandırılmış mentorluk programlarının, deneyimli öğretmenler için ise araştırma odaklı, yenilik ve liderlik temelli mesleki gelişim etkinliklerinin gerekmekte olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelecekteki araştırmalarda boylamsal ve çok bağlam içeren çalışmaların öğretmen kimliğinin dijitalleşen ve küreselleşen eğitim çevrelerinde nasıl inşa edildiğine veya dönüştüğüne dair daha derin bir içgörü sağlayacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted on how experienced EFL teachers working in foundation universities in Turkey build and transform their teacher identities through professional development activities, was examined on the basis of Sociocultural Theory (Vygotsky, 1978) and Ecological Systems Theory (Bronfenbrenner, 1979). This research revealed that the construction and transformation of teacher identity is an unstable structure consisting of many layers that are shaped not only through individual experiences but also through social interactions, institutional structures, professional belonging and political economic conditions. In this study, semi-structured interviews were conducted with two experienced and two newly started EFL teachers working at foundation universities using a qualitative case study design. Thematic analysis method was used in the data analysis process. According to the findings, it is revealed that novice teachers build and transform their identities through observations, feedback processes and induction organizations, while experienced teachers transform their identities through reflection, renewal and leadership roles. The structures of the institutions, the mentoring systems they create, and the professional development units of the institutions have an impact on the professional belonging and autonomy of teachers. According to the results of the research, it can be inferred that teacher identity is dynamic and is not only an individual factual situation, but rather a phenomenon that is constantly reconstructed with social, institutional, emotional and ideological elements. This study, which brings a socio-cultural, ecological and political framework to the field of teacher identity, also deals with the effects of neoliberal governance and digitalization on teacher identity. It turns out that personalized and structured mentoring programs for new teachers and research-oriented, innovation and leadership-based professional development activities are required for experienced teachers for future applications. In future research, it is estimated that longitudinal and multi-context studies will provide a deeper insight into how teacher identity is constructed or transformed in digitalized and globalized educational environments.