Köpeklerde solunum yolu hastalığına neden olan bakterilerin MALDI-TOF MS ile identifikasyonu ve izolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Identification of bacteria causing respiratory tract disease in dogs by MALDI-TOF MS and determination of antibiotic susceptibilities of isolates
- Tez No: 998512
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma Aydın ilindeki solunum yolu hastalığı geçiren köpeklerdeki orofarengeal svap örneklerinden izole edilen patojen mikroorganizmaların tespiti ve antibiyotik direnç profillerinin ortaya konulması amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aydın ilinde bulunan hasta ve sağlıklı köpeklerden toplanan toplamda 154 orofarengeal svap numunesi ile yapılmıştır. Bakteriyel kültür sonucu izole edilen bakterilerin MALDI-TOF MS ile identifikasyonları yapıldı ve Kirby - Bauer Disk Diffüzyon metodu ile antibiyotik duyarlılık testleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmada Aydın ilinden alınan 154 örnekten 107 izolat elde edildi. İzolatlardan MALDI-TOF MS ile yapılan identifikasyon sonucunda 16 farklı bakteri türü tespit edildi. Hasta ve sağlıklı köpeklerden en çok identifiye edilen bakteri Bordetella bronchiseptica olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı hayvanlardan identifiye edilen 13 izolatın tamamında çoklu antibiyotik direnci (MDR), hasta hayvanlardan identifiye edilen 94 izolatın %88,29'unda MDR tespit edilmiştir. Sonuç: Klinik olarak sağlıklı hayvanların antibiyotik direncinin yayılmasında bir rezervuar görevi görebileceği hipotezini desteklemektedir. Ancak, genel MDR tablosu göz önüne alındığında solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kontrolsüz antibiyotik kullanımından kaçınılması ve her zaman antibiyogram sonuçlarına dayalı hedefe yönelik tedavi uygulanması gerekliliği bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the pathogenic microorganisms isolated from oropharyngeal swab samples of dogs with respiratory tract disease in Aydın province and to reveal their antibiotic resistance profiles. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 154 oropharyngeal swab samples collected from sick and healthy dogs in Aydın province. The bacteria isolated by bacterial culture were identified using MALDI-TOF MS, and antibiotic susceptibility tests were performed using the Kirby-Bauer Disk Diffusion method. Results: A total of 107 isolates were obtained from 154 samples collected in Aydın province. Identification of the isolates by MALDI-TOF MS revealed 16 different bacterial species. The most frequently identified bacterium from both sick and healthy dogs was Bordetella bronchiseptica. Multi-drug resistance (MDR) was detected in all 13 isolates identified from healthy animals, and in 88.29% of the 94 isolates identified from sick animals. Conclusion: The results support the hypothesis that clinically healthy animals may serve as a reservoir for the spread of antibiotic resistance. However, considering the overall multi-drug resistance (MDR) profile, this study highlights the necessity of avoiding uncontrolled antibiotic use in the treatment of respiratory tract infections and consistently implementing targeted therapy based on antibiogram results