Kuersetin ve kuersetin-antimikrobiyal kombinasyonlarının nozokomiyal ESKAPE patojenler üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of quercetin and quercetin-antimicrobial combinations on nosocomial ESKAPE pathogens
- Tez No: 998524
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAŞLI, DR. MUSTAFA ÖKEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Antibiyotik direnci, günümüzde global sağlığı etkileyen önemli problemlerden biridir. ESKAPE grubu bakteriler (Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa ve Enterobacter türleri), sahip oldukları çoklu antimikrobiyal direnci ve biyofilm oluşturma kapasiteleri nedeniyle nozokomiyal enfeksiyonların tedavisini zorlaştırmaktadır. Yeni antimikrobiyal ajanların keşfinin yavaşlaması, araştırmacıları doğal bileşiklerin terapötik potansiyellerini incelemeye yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacı, güçlü antioksidan özellikleriyle bilinen bir flavonoid olan kuersetinin, ESKAPE patojenleri üzerindeki antibakteriyel etkinliğini, antibiyotiklerle kombine kullanımındaki etkileşimlerini ve biyofilm oluşumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi stoklarında bulunan ESKAPE grubu klinik izolatlar dahil edilmiştir. Kuersetinin minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri EUCAST kılavuzuna göre sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle belirlenmiştir. Kuersetin ile gentamisin arasındaki etkileşim dama tahtası (checkerboard) yöntemiyle araştırılmış, biyofilm inhibisyonu ise kristal viyole yöntemiyle spektrofotometrik olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kuersetinin ESKAPE patojenlerine karşı MİK değerlerinin 512 µg/ml ile 1024 µg/ml arasında değiştiği saptanmıştır. Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus ve Acinetobacter baumannii kökenlerinde MİK değerleri genellikle 512 µg/ml iken; Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa ve Enterobacter türlerinde bu değer 1024 µg/ml olarak belirlenmiştir. Gentamisin ile yapılan kombinasyon deneylerinde, test edilen kökenlerin hiçbirinde sinerjistik, aditif veya antagonistik bir etkileşim gözlenmemiştir. Biyofilm deneylerinde ise kuersetinin MİK/2 ve MİK/4 konsantrasyonlarının, özellikle Gram negatif patojenlerde biyofilm oluşum seviyesini azalttığı ve biyofilm yapısını zayıflattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kuersetinin tek başına orta düzeyde bir antibakteriyel aktivite sergilediği, ancak biyofilm oluşumunu baskılayarak önemli bir“anti-virülans”potansiyeli taşıdığı görülmüştür. Kuersetin, bakteriyel hücre duvarı bütünlüğünü bozması ve bakteriler arası iletişimi (quorum sensing) engellemesi sayesinde, dirençli enfeksiyonlarlaIV mücadelede mevcut tedavilere destek olabilecek umut verici bir yardımcı ajan adayıdır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is currently one of the most critical issues threatening global public health. ESKAPE group bacteria (Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, and Enterobacter species) complicate the treatment of nosocomial infections due to their multidrug resistance and biofilm-forming abilities. The slowdown in the discovery of new antimicrobial agents has directed researchers to investigate the therapeutic potential of natural compounds. The aim of this study is to investigate the antibacterial efficacy of quercetin, a flavonoid known for its strong antioxidant properties, on ESKAPE pathogens, its interactions when used in combination with antibiotics, and its effect on biofilm formation. In the study, two clinical isolates of each ESKAPE group bacteria and ATCC reference strains found in the stocks of Ege University Faculty of Pharmacy were used as material. Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values of quercetin were determined by the liquid microdilution method in accordance with EUCAST standards. The interaction between quercetin and gentamicin was investigated using the“checkerboard”method, and biofilm inhibition was analyzed spectrophotometrically using the crystal violet method. According to the findings, the MIC values of quercetin against ESKAPE pathogens were found to range between 512 µg/ml and 1024 µg/ml. MIC values were generally determined as 512 µg/ml for Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, and Acinetobacter baumannii strains; and 1024 µg/ml for Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, and Enterobacter species. In combination experiments with gentamicin, no synergistic, additive, or antagonistic interaction was observed in any of the tested strains. In biofilm experiments, it was determined that MIC/2 and MIC/4 concentrations of quercetin reduced the biofilm formation level by at least one grade, particularly in Gram-negative pathogens, and weakened the biofilm structure. In conclusion, it was observed that quercetin exhibits moderate antibacterial activity on its own but possesses significant“anti-virulence”potential by suppressing biofilm formation and affecting virulence factors. Quercetin is a promising adjuvant candidate that can support existing treatments in the fight against resistant infections due to itsVI ability to disrupt bacterial cell wall integrity and prevent inter-bacterial communication (quorum sensing).