Köpeklerde idrar yolu infeksiyonuna neden olan bakterilerin MALDI-TOF MS ile identifikasyonu ve izolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Identification of bacteria causing urinary tract infections in dogs using MALDI-TOF MS and determination of antibiotics susceptibility of isolates
  1. Tez No: 998552
  2. Yazar: YAHYA FIRAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İdrar yolları enfeksiyonu klinik belirtisi olan köpek idrar örneklerinde MALDI-TOF MS sistemi ile bakterilerin direkt olarak tanımlanması ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İdrar yolları enfeksiyonuna bağlı klinik belirti gösteren 30 köpekten steril şartlarda idrar örneği alınarak kültürleri yapılmış, Gram boyama yapılarak identifikasyon için MALDI-TOF MS cihazında analiz edilmiş ve antibiyogramları yapılarak antibiyotik dirençlilikleri belirlenmiştir. Bulgular: Köpeklerin 17'sinde (%56.6) MALDI-TOF MS ile Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus intermedius, Staphylococcus pseudintermedius, Escherichia coli, Micrococcus luteus, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Streptococcus canis bakterileri saptanmıştır. Antibiyogram profillerine göre, farklı iki köpekten elde edilen Staphylococcus pseudintermedius ve Staphylococcus intermedius izolatlarının tüm antibiyotiklere duyarlı (%100) olduğu ayrıca bir köpekten izole edilen Enterococcus faecium izolatının ise tüm antibiyotiklere dirençli (%100) olduğu belirlenmiştir. 12 izolatta (%57.1) çoklu antibiyotik direnci (MDR) tespit edilmiştir. Sonuç: Klasik kültür yöntemine göre MALDI-TOF MS sisteminin hızlı sonuç verdiği ve mikrobiyolojik tanımlamada kullanılabileceği, ayrıca antibiyogram sonucuna göre çoklu mikrobiyal direnç var ise alternatif yöntemlere başvurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to directly identify bacteria and determine their antibiotic susceptibilities in urine samples obtained from dogs showing clinical signs of urinary tract infection using the MALDI-TOF MS system. Material and Methods: For this purpose, urine samples were collected aseptically from 30 dogs exhibiting clinical signs of urinary tract infection, cultured under sterile conditions, stained with Gram stain, analyzed for identification using the MALDI-TOF MS device, and subjected to antibiotic susceptibility testing to determine resistance profiles. Results: In 17 dogs (56.6%), MALDI-TOF MS detected Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus intermedius, Staphylococcus pseudintermedius, Escherichia coli, Micrococcus luteus, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, and Streptococcus canis. Based on the antibiogram profiles, Staphylococcus pseudintermedius and Staphylococcus intermedius isolates obtained from two different dogs were found to be susceptible to all antibiotics (100%), while the Enterococcus faecium isolate isolated from the dog was found to be resistant to all antibiotics (100%). Multiple antibiotic resistance (MDR) was detected in 12 isolates (57.1%). Conclusion: Compared to the classical culture method, the MALDI-TOF MS system can be used for rapid results and microbiological identification; also, if there is multiple microbial resistance according to the antibiogram, alternative compressions should be used.