Ekonomik güç dağıtım probleminin denizyıldızı optimizasyon algoritması ile çözümü
Solution to economic power dispatch problem using starfish optimization algorithm
- Tez No: 998568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada elektrik enerji sistemlerinde önemli problemlerden biri olan ekonomik güç dağıtım problemi (EDP), Denizyıldızı Optimizasyon Algoritması (DOA) kullanılarak çözülmüştür. EDP; çeşitli fiziksel ve elektriksel kısıtlar altında güç sistemindeki üretim birimlerinin toplam yakıt maliyetlerinin en küçüklendiği doğrusal olmayan bir optimizasyon problemi olarak tanımlanabilir. Ele alınan problem öncelikle konveks olmayan bir model ile tanımlanmış, iletim hatlarındaki güç kayıpları ise B-Matris yaklaşımı ile probleme dâhil edilmiştir. Sonrasında, DOA kullanılarak sırasıyla 15, 40 ve 110 üretim biriminden oluşan test sistemlerinde ekonomik güç dağıtım problemine çözüm aranmıştır. DOA'nın başarısını gösterebilmek için, aynı problemler literatürde önerilmiş bazı güncel yöntemler ile de çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, DOA'nın, çözüm kalitesi ve çözüm süresi bakımından diğer yöntemlere üstünlük sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic power dispatch problem (EDP), which is one of the important problems in electric energy systems, was solved using the Starfish Optimization Algorithm (SOA). EDP is characterized as a nonlinear optimization challenge, where the objective is to minimize the total fuel costs of the energy generation units in a power system, subject to a range of physical and electrical constraints. The problem was initially defined as a non-convex model, and power losses in transmission lines were incorporated into the problem using the B-Matrix approach. Subsequently, the SOA was used to find a solution to the economic power dispatch problem in test systems consisting of 15, 40, and 110 generation units, respectively. To demonstrate the success of the Starfish Optimization Algorithm, the same problems were also solved using some current methods as reported by researchers. The results demonstrated that the Starfish Optimization Algorithm outperforms alternative methods in both solution quality and computational efficiency.