112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarında iş yükünün stres faktörü ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi: Mardin ili örneği
The effect of workload on stress factors and quality of life among 112 emergency health services personnel: The case of Mardin province
  1. Tez No: 998594
  2. Yazar: MEHMET SULTAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Healthcare Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
112 Acil Sağlık Hizmetleri, acil durumlarda bireylerin sağlık hizmetlerine hızlı ve etkili biçimde erişimini sağlamak amacıyla yapılandırılmış olup, sağlık sisteminin kritik bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. Yoğun iş temposu, zaman baskısı ve insan yaşamına ilişkin sorumluluk duygusu, çalışanlar üzerinde ciddi düzeyde stres oluşturmaktadır. Bu stres yalnızca çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkilemekle kalmamakta, aynı zamanda sunulan hizmetin kalitesi ve hasta güvenliği üzerinde de risk yaratmaktadır. Zaman baskısı altında ve çoğu zaman travmatik olaylarla karşılaşılan çalışma ortamı, 112 personelinin yaşam kalitesinde belirgin düşüşlere yol açabilmektedir. Bu çalışma, Mardin ili 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının iş yükü algısının stres faktörleri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, iş yükü algısındaki artışın çalışanların stres düzeyleri üzerindeki yansımaları ve bu stresin yaşam kalitesi ile ilişkisi ele alınmıştır. Bu çalışma iş yükü algısı, stres faktörleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek üzere tasarlanmış nicel ve kesitsel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Mardin ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan sağlık personeli oluşturmakta olup, veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmaya toplam 165 sağlık çalışanı katılmıştır. Veri toplama sürecinde“Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği”,“Genel İş Stresi Ölçeği”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada iş yükü bağımsız değişken olarak ele alınırken, stres düzeyi ve yaşam kalitesi bağımlı değişkenler olarak belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet, yaş, kıdem süresi ve medeni durum gibi sosyodemografik özellikleri ise kontrol değişkenleri kapsamında değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
112 Emergency Health Services are structured to ensure rapid and effective access to healthcare in emergency situations and constitute a critical component of the healthcare system. The intense work pace, time pressure, and the responsibility associated with human life create significant levels of stress for employees. This stress not only negatively affects the physical and psychological health of healthcare professionals but also poses risks to the quality of services provided and patient safety. Working under time pressure and frequently encountering traumatic events may lead to a considerable decline in the quality of life of 112 Emergency Health Services personnel. This study aims to determine the effects of perceived workload on stress factors and quality of life among healthcare professionals working in 112 Emergency Health Services in Mardin province. The study examines the impact of increased perceived workload on employees' stress levels and the relationship between stress and quality of life. Designed as a quantitative and cross-sectional study, the research population consisted of healthcare personnel working in 112 Emergency Health Services within the borders of Mardin province. Data were collected through an online survey method, and a total of 165 healthcare professionals participated in the study. The Individual Workload Perception Scale, the General Job Stress Scale, the Quality of Life Scale, and a Demographic Information Form were used for data collection. In the study, workload was considered the independent variable, while stress level and quality of life were identified as dependent variables. Sociodemographic characteristics such as gender, age, length of service, and marital status were evaluated as control variables. The collected data were analyzed using the SPSS statistical package program.