Dalma erozyon ile kalıp çeliklerinin işlenmesinde akım değerleri için optimum işlem parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimal process parameters for current values in die steel machining by edm (electrical discharge machining)
- Tez No: 998593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, dalma erozyonla işleme (DEİ) yönteminde belirli akım değerleri altında Toolox 44 kalıp çeliği için optimum işlem parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde girdi parametreleri olarak akım, voltaj, darbe kapalı süresi (Toff) ve işlem süresi ele alınmış; çıktı parametreleri olarak malzeme işleme hızı (MİH) ve takım aşınma oranı (TAO) incelenmiştir. Deneyler CuproMAX (CuCrZr) takım kullanılarak gerçekleştirilmiş ve Merkezi Bileşik Deney (MBD) tasarımı kapsamında toplam 31 deney yürütülmüştür. Deneysel veriler Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) ile analiz edilmiş ve akım ile işlem süresinin MİH üzerinde baskın etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Optimum koşullar altında akım 16,11 A, voltaj 2,88 V, Toff 45 µs ve işlem süresi 24,39 ms değerlerinde maksimum MİH 771 mg/dk olarak elde edilmiştir. Yüksek akım seviyelerinde ise bazı deneylerde kararsız boşalma nedeniyle başarısız işleme durumları gözlenmiştir. SEM ve EDX analizleri, artan enerji girdisiyle birlikte yeniden katılaşma tabakası kalınlığının ve krater boyutlarının arttığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, DEİ prosesinde verimlilik ve takım aşınması arasındaki dengenin sağlanabilmesi için işlem parametrelerinin kontrollü biçimde optimize edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimization of process parameters for machining Toolox 44 mold steel by electrical discharge machining (EDM) under specific current levels was investigated. The input parameters considered were current, voltage, pulse-off time (Toff), and machining time, while material removal rate (MRR) and tool wear rate (TWR) were selected as output responses. The experiments were conducted using a CuproMAX (CuCrZr) electrode, and a total of 31 experiments were carried out based on a Central Composite Design (CCD). The experimental results were analyzed using Response Surface Methodology (RSM), which revealed that current and machining time have a dominant effect on MRR. Under the optimum conditions of 16.11 A current, 2.88 V voltage, 45 µs Toff, and 24.39 ms machining time, a maximum MRR of 771 mg/min was achieved. At higher current levels, unstable discharge conditions leading to unsuccessful machining were observed. SEM and EDX analyses showed that increasing discharge energy resulted in thicker recast layers and larger crater formations on the machined surfaces. The results demonstrate that controlled optimization of EDM parameters is essential to achieve a balance between machining efficiency and tool wear.