Ortaokul İngilizce dersi sınıf içi uygulamalarının örtük program açısından incelenmesi
Examination of secondary school English course practices in terms of hidden curriculum
  1. Tez No: 998619
  2. Yazar: İLKAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Eğitim sürecinde, resmi programın öngördüğü bilişsel, duyuşsal ve devinişsel öğrenme çıktılarının yanı sıra, öğrenme ortamındaki zaman kullanımı, fiziksel düzen, öğrenci rolleri ve öğretmen davranışları gibi çeşitli unsurlardan doğan planlanmamış ancak etkili sonuçlar da ortaya çıkmakta ve bu durum okulların yalnızca yazılı programlarla değil, aynı zamanda kendine özgü bir örtük programla işlediğini göstermektedir. Jackson'ın (1968) sınıf içi etkileşimlere ve düzenlemelere ilişkin vurguları ile Yüksel'in (2004) örtük programın yönetilmesinin hedeflenen öğrenme kazanımlarına ulaşmadaki kritik rolüne ilişkin değerlendirmeleri, bu gizil yapının öğrenme süreci üzerindeki belirleyici etkisini ortaya koymaktadır. MEB'in 2005 yılından itibaren yürüttüğü reform çalışmaları kapsamında yapılandırmacı yaklaşımı temel alan köklü program değişiklikleri yapması ve İngilizce öğretim programını öğrenci merkezli, çoklu zekâya dayalı bir yapıyla yeniden düzenlemesine rağmen, bu yeniliklerin sınıf içi uygulamalara ne düzeyde yansıdığı; öğrencilerin İngilizce kazanımlarına ulaşma, derse katılım ve ilgi düzeylerinin nasıl şekillendiği hâlâ belirsizliğini korumaktadır. İşte bu noktada, resmi program ile uygulama arasındaki boşluğu görünür kılan örtük program kavramı önem kazanmaktadır. Bu araştırma, Ortaokul İngilizce dersinde sınıf içi uygulamalar kapsamında ortaya çıkan örtük programın, İngilizce dersi öğretim programında yer alan kazanımların gerçekleştirilmesindeki rolünü ve önemini ortaya koymayı amaçlamakta; nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına dayalı“iç içe geçmiş çoklu durum”desenini kullanarak üç farklı okulda yürütülen gözlem, görüşme ve doküman incelemeleri (Ders Kitapları) ile yöntem ve veri çeşitliliği sağlamaktadır. Elde edilen verilerin içerik analiziyle çözümlenmesi sonucunda, örtük programın İngilizce öğretim sürecini nasıl biçimlendirdiğine ilişkin kapsamlı ve bütüncül bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, ortaokul İngilizce derslerinde öğrenmenin yalnızca resmî programla sınırlı olmadığını, sınıfın fiziksel düzeni, öğretim yöntemleri, materyal kullanımı ve öğretmen tutumları aracılığıyla işleyen güçlü bir örtük program tarafından şekillendiğini göstermektedir. Öğrenci merkezli ve etkileşim temelli uygulamalar katılım, motivasyon ve özgüveni desteklerken; sınav odaklı ve öğretmen merkezli yaklaşımlar pasif öğrenme ve kaygıyı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the educational process, in addition to the cognitive, affective, and psychomotor learning outcomes anticipated by the official curriculum, unplanned yet impactful outcomes emerge from various elements within the learning environment, such as time management, physical organization, student roles, and teacher behaviors. This demonstrates that schools operate not only with written curricula but also with a unique hidden curriculum. Jackson's (1968) emphasis on classroom interactions and organization, and Yüksel's (2004) assessment of the critical role of hidden curriculum management in achieving targeted learning outcomes, reveal the decisive influence of this hidden structure on the learning process. Although the Ministry of National Education has implemented radical curriculum changes based on the constructivist approach and restructured the English language curriculum with a student-centered, multiple intelligences-based structure as part of its reform efforts since 2005, the extent to which these innovations are reflected in classroom practices and how they shape students' achievement of English language outcomes, participation in lessons, and interest levels remain unclear. It is at this point that the concept of the hidden curriculum, which highlights the gap between the official curriculum and its implementation, gains importance. This research aims to reveal the role and significance of the hidden curriculum that emerges from English course practices in achieving the objectives in the secondary school English curriculum. It utilizes a“multiple nested cases”design based on a qualitative research method, a case study, to provide method and data diversity through observations, interviews, and document analysis (course books) conducted in three different schools. As a result of the analysis of the obtained data through content analysis, comprehensive and holistic findings were obtained regarding how the hidden curriculum shapes the English language teaching process. The research findings indicate that learning in secondary school English classes is not limited to the formal curriculum but is shaped by a strong hidden curriculum operating through the physical classroom environment, teaching methods, use of materials, and teacher attitudes. While student-centered and interaction-based practices support participation, motivation, and self-confidence, exam-oriented and teacher-centered approaches tend to increase passive learning and anxiety.