Fuselage suspension equipment bird strike analysis: A comparative study
Gövde askı ekipmanlarının kuş çarpması analizi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 998621
  2. Yazar: CELAL TUĞRUL AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, hava araçlarında kullanılan faydalı yük entegrasyon türlerini ve bu entegrasyonlarda tercih edilen askı ekipmanı çeşitlerini incelemek; ayrıca çok rollü bir savaş uçağının gövde istasyonuna keşif podu entegrasyonu sırasında askı ekipmanı seçiminde kuş çarpması dayanımının bir kriter olarak dikkate alınıp alınmaması gerektiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, gövde-altı pilon ve gövde-altı adaptör olmak üzere iki farklı askı ekipmanı alternatifi değerlendirilmiştir. Kuş çarpması hem hava araçları hem de askı ekipmanları açısından kritik bir tehdit oluşturduğundan, bu yapıların çarpma sonrası temel fonksiyonlarını sürdürebilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, askı ekipmanlarının kuş çarpması dayanımı MIL-HDBK-516C gereksinimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Analizlerde kullanılan kuş modeli, EN-SB-12-002 kuş çarpması verileri esas alınarak tanımlanmış ve SPH yöntemi ile modellenmiştir. Pilon ve adaptör yapıları için aynı malzeme özellikleri kullanılarak, geometrik tasarım farklılıklarının yapısal performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. İlk analizlerde her iki yapının ön yüzeylerinde hasar oluştuğu gözlemlenmiş, bunun üzerine ön yüzeylerde yapısal güçlendirme uygulanarak analizler tekrarlanmıştır. Revize edilen konfigürasyonlarda, gerilmelerin akma sınırının altında kaldığı ve yapısal bütünlüğün korunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, ön yüzey güçlendirmesinin hem pilon hem de adaptör için yeterli kuş çarpması dayanımı sağladığı görülmüş; bu nedenle keşif podu entegrasyonunda askı ekipmanı seçiminde kuş çarpması dayanımının belirleyici bir kriter olmasının gerekli olmadığı değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, farklı faydalı yüklerin entegrasyonu söz konusu olduğunda, sunduğu fonksiyonel ve arayüz avantajları nedeniyle pilon kullanımının tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the types of payload integration used in aircraft and the suspension equipment employed in these integrations, and to assess whether bird-strike resistance should be considered a criterion in the selection of suspension equipment during the integration of a reconnaissance pod at the fuselage station of a multirole fighter aircraft. Within this scope, two alternative configurations were evaluated: an under-fuselage pylon and an under-fuselage adapter. As bird strikes pose a critical threat to both aircraft and suspension equipment, these structures are required to maintain their primary functions after impact. Accordingly, bird-strike resistance was evaluated in accordance with MIL-HDBK-516C requirements. The bird model was defined based on EN-SB-12-002 data and modeled using the SPH method, while identical material properties were assigned to both configurations to isolate the effects of geometric design differences. Initial analyses indicated damage on the front surfaces of both structures; therefore, front-surface reinforcement was applied and the analyses were repeated. The revised configurations showed stresses below the yield limit and preserved structural integrity. Consequently, front-surface reinforcement was found to provide sufficient bird-strike resistance for both configurations, indicating that bird-strike resistance need not be a decisive criterion for reconnaissance pod integration. However, for the integration of different payloads, the use of a pylon is recommended due to its functional and interface advantages.