Investigating the effectiveness of an online religiously-integrated cognitive behavioral therapy-based intervention on death anxiety
Ölüm kaygısına yönelik çevrimiçi, dini entegre bilişsel davranışçı terapi tabanlı müdahalenin etkililiğinin incelenmesi
- Tez No: 998633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ölüm kaygısı (ÖK) ölümle ilgili düşünce, korku ve duygulara eşlik eden sürekli ve mantık dışı bir kaygı durumudur. ÖK çeşitli kaygı bozukluklarının gelişiminin altında yatan bir mekanizma olarak tanımlanmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi'nin (BDT) anksiyeteyi azaltmada etkili olduğu ve dini inancın daha düşük ÖK düzeyleriyle ilişkili olduğu gösterilmiş olsa da dini entegre BDT'nin (DBDT) ÖK üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. DBDT, danışanın dindarlığının önemini kabul eder ve bu inançları kanıta dayalı BDT ilkeleri doğrultusunda terapötik sürece entegre etmeyi amaçlar. Bu bağlamda mevcut çalışma, anksiyete bozukluğu tanısı almış bireylerde ÖK'ya yönelik yeni bir DBDT temelli müdahale geliştirmeyi ve bu müdahalenin etkinliğini klasik BDT ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, ön-test, son-test ve üç aylık takip ölçümlü deneysel, randomize kontrollü bir çalışmadır. 42 katılımcı seçkisiz olarak DBDT grubuna (n = 21) veya BDT grubuna (n = 21) atanmıştır. BDT ve DBDT, komorbidite tanılara sahip klinik örneklemde ÖK, genel anksiyete ve depresyon düzeylerini anlamlı biçimde azaltmış; bu kazanımlar üç aylık takip ölçümünde de korunmuştur. Bulgular, DBDT'nin ÖK ve ilgili klinik semptomları azaltmada klasik BDT kadar etkili olduğunu ve dini veya manevi yönelimli ihtiyaçları olan bireyler için uygulanabilir bir alternatif tedavi yaklaşımı olarak kullanımını desteklediğini göstermektedir. Bu çalışma, klinik bir örneklemde ÖK'ya yönelik DBDT temelli bir müdahaleyi geliştirip randomize kontrollü bir tasarımla değerlendiren ilk araştırma olmasının yanı sıra, eşzamanlı anksiyete bozukluğu semptomları üzerindeki etkilerini de inceleyen ilk çalışma niteliğindedir. Gelecekteki araştırmaların; iyi oluş, umut ve işlevsellik gibi pozitif psikolojik çıktıları, alt boyutlara özgü ölçüm araçları kapsaması, nitel yöntemler ve seans arası uygulamaların takibiyle hangi dini içeriğin daha etkili olduğunun ortaya konulması önerilmektedir. Böylelikle, dini entegre terapilerde katılım, tedaviye bağlılık ve tedavinin başarısı artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Death anxiety (DA) is a constant and illogical state of anxiety accompanied by thoughts, anxieties, and feelings related to death. DA was described as a mechanism underlying the development of various anxiety disorders. Although Cognitive Behavioral Therapy (CBT) is successful in reducing anxiety, and religious beliefs correlated with lower levels of DA, no previous research has examined the impact of religiously integrated CBT (RCBT) on DA. RCBT recognizes the significance of the client's religiosity and aims to integrate these beliefs within the framework of evidence-based CBT. Therefore, the current study aimed to develop a novel RCBT-based intervention for DA in individuals who received a diagnosis of an anxiety disorder and to compare its effectiveness with CBT. This study is an experimental, randomized controlled trial with pre-test, post-test, and three-month follow-up measurements. 42 participants were randomly allocated to the RCBT group (n = 21) or the CBT group (n = 21). Both CBT and RCBT effectively reduced DA, general anxiety, and depression in a clinical sample with comorbid diagnoses; these gains were maintained at the three-month follow-up. The findings show that RCBT is as effective as classical CBT in reducing DA and related clinical symptoms, supporting its use as a viable alternative treatment approach for individuals with religious or spiritual needs. This is the first study to create and evaluate both an RCBT-based and a CBT-based intervention for DA using a randomized controlled trial in a clinical sample, and the first to examine their effects on co-occurring clinical symptoms, including anxiety disorders. Future research is recommended to include measures specific to sub-dimensions of positive psychological outcomes, such as well-being, hope, and functioning, and to identify which religious content is most effective through qualitative methods and intersession follow-up. This can increase participation, treatment adherence, and treatment success in RCBT.