Seeing otherwise: Repurposing technological gaze
Başka türlü görme biçimleri: Teknolojik bakışın yenidenişlevlendirilmesi
- Tez No: 998650
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, teknolojik bakışın sanatsal pratik aracılığıyla nasıl kişiselleştiğini ve medya kültürleri ile aygıtlarının bu deneyimi nasıl şekillendirip yeniden amaçlandırılabildiğini inceler. Uygulama temelli, oto-etnografik bir yaklaşım benimseyen araştırma, dijital ortamlardaki yaşantıyı kolektif görme ve anlam üretme biçimlerini anlamak için bir çıkış noktası olarak ele alır. Medya arkeolojisi, feminist teknoloji yaklaşımları ve post-internet söylemine dayanan çalışma, görsel pratiklerin iletişim teknolojileriyle birlikte nasıl evrildiğini izler. Optik oyuncaklardan güncel arayüzlere uzanan tarihsel örnekler, algının tekrar, hareket ve paylaşılan dikkat üzerinden biçimlendiğini gösterir. Platform kültürlerinde anlam, tekil imgelerden değil, dolaşım ve tekrar yoluyla oluşur. For Me Page başlıklı pratik çalışma, bu koşulları sanatsal bir bağlamda ele alır. Görsellerin, ekran görüntülerinin ve dijital izlerin toplanması ve düzenlenmesiyle kürasyon, deneyimi düzenleyen gündelik bir yöntem olarak araştırılır. Çalışma, duyguların dijital ortamlarda yönlendirici bir rol oynadığını gösterirken, tanıdık araçları yeniden amaçlandırarak dikkat ve katılımı şekillendiren yapıları görünür kılar. Tez, çağdaş görsel kültürde anlamın bakma, kaydetme, paylaşma ve biriktirme eylemlerinin toplamı üzerinden üretildiğini savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the technological gaze becomes personal through artistic practice, and how media cultures and their apparatuses shape and can be repurposed within this experience. Adopting a practice-based, auto-ethnographic approach, the research takes lived experience in digital environments as a point of departure to understand collective forms of seeing and meaning-making. Drawing on media archaeology, feminist approaches to technology, and post-internet discourse, the study traces how visual practices evolve alongside communication technologies. Historical examples, from optical toys to contemporary interfaces, demonstrate that perception has long been shaped by repetition, movement, and shared attention. Within platform cultures, meaning emerges not from singular images but through circulation and repetition. The practice component, titled For Me Page, situates these conditions within an artistic context. Through collecting and arranging images, screenshots, and digital traces, the project explores curation as an everyday method of organizing experience. It shows how affect plays an orienting role within digital environments, while the repurposing of familiar tools makes visible the structures that shape attention and participation. The thesis argues that meaning in contemporary visual culture is produced through accumulated acts of looking, saving, sharing, and gathering, revealing an ongoing negotiation between individual experience and collective modes of knowledge production.