John Robert Fowles'un bireysel özgürlük anlayışı
John Robert Fowles' viewpoint about 'individual freedom'
- Tez No: 566571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, öncelikle modernizm, postmodernizm ve varoluşçuluk hakkında kısa bir bilgiye ihtiyaç duyulmuştur çünkü bireysel özgürlüğün bu kavramların ürünü olduğu iddia edilmektedir. İkincisi, bireycilik ve bireyciliğin ne olduğu sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Üçüncüsü, John Robert Fowles'un romanlarından dördü çalışılmıştır ve bireysel özgürlük anlayışı araştırılmaya çalışılmıştır. Dürüst olmak gerekirse, özgürlükle ilgili anlayışını karmaşık sunduğundan ve birçok türüne yer verdiğinden tam olarak anlamakta zorlandık. Son olarak, sunulan alternatifler arasında, 'bireysel özgürlüğün' sahip olmak istediğiniz yaşam tarzında ısrar etmenin ve koşullar ne olursa olsun bu şekilde davranmanın ve yaşamanın gerektiği şeklinde anlaşılmıştır. Bunu yaparsanız, 'varsınız' anlamına gelir, aksi takdirde sizinle ölü bir kişi arasında fark olmaz. Bu nedenle, bireysel özgürlük yolunun 'var olmada' geçtiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, a brief knowledge about modernism, postmodernism, and existentialism was needed to be given because it is claimed that individual freedom is the product of these concepts. Secondly, we studied individualism and tried to find the answer of the question what individualism is. Thirdly, four of John Robert Fowles' novels were studied and his understanding of individual freedom was tried to be explored. To be honest, we really had difficulty in seeing his exact message about freedom as he presented in a complex way and gave a lot of types of it. Finally, among the alternatives presented, it was understood that 'individual freedom' is demanding the type of life you wish to have and behaving and living in that way in any circumstances. If you do so, it means that you 'exist', otherwise there will be no difference between you and a dead person. Thus, it is emphasized that 'existing' is the way to individual freedom.