Dokuma kumaşların üretiminde bilgisayar destekli tasarım ve önemi
The Computer aided-desgn and its importance in the production of weaving cloths
- Tez No: 99866
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
m ÖZET 2000 yılı milenyum etkileriyle yeni anlayışları getirmiş, trendlerin bakış açılarını dahi etkilemiştir. Geçmiş yüzyılda toplumda yerini alan bilgisayarlarda 2000 yılı ile birlikte yeni yüzyılın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Artık her alanda kullanılabilen bu elektronik sistemler hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Tekstil endüstrisi de CAD sistemlerini kullanarak tasarımda önemli gelişmeler sağlamıştır. CAD sistemleri, CAM sistemleri ile birlikte kullanılarak üretimi destekleyen ve hız kazandıran sistemleri oluşturmuştur. Bu araştırmada ülkemizde kullanılan CAD / CAM sistemleri incelenerek dokuma kumaş tasarımındaki kullanım aşamaları belirtilmiştir. Özellikle jakarlı dokuma kumaş tasarımında kullanımı çok yaygın olmayan bu sistemlerin varlığı dile getirilerek tasarımcıya kazandırdığı kolaylıklar ifade edilmiştir. Sonuç olarak tekstilde CAD / CAM sistemlerinin kullanımı vazgeçilmez bir hal alırken, bu teknolojik gelişmeye eğitim sürecinin de katılması zorunlu hale gelmiştir. Tasarımcı tasarım eğitimi alırken bilgisayar kullanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Year 2000 inheriting the effects of the millennium has brought forth fresh understanding and furthermore has effected the viewpoints of the trends. Computers which were first introduced into our lives in the recent past has become the inseparable part of the new century. Now being widely used these electronic gadgets have smoothed out most of the everyday problems we face in every pace of our lives. Textile industries, having the full use of cad, have taken long steps and made increasable inprovements in designing. CAD systems used together with cam have become the systems that backs up and spended up the production. In this research CAD/CAM systems used in Turkey has been scrutinized and their use in woven fabric designs is stated. This system, particularly not widely used in jaguard woven cloth designs, has been brought into mind and the facilities it brings to the designer. As a result while port CAD/CAM systems which are becoming the inseparable part of the textile introduction of the educational backing up has become a must. Designers as they are going through a systematic education should also be able to use a computer.