Postpartum Kanamayı Önlemeye Yönelik Hemşirelik Eğitiminin Kadınların Bilgi ve Farkındalık Düzeyine Etkisi
The Impact of Nursing Education for the Prevention of Postpartum Hemorrhage on Women's Knowledge and Awareness
- Tez No: 998681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ DOĞAN MERİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Postpartum kanama, dünya genelinde anne ölümlerinin başlıca önlenebilir nedenlerinden biri olup özellikle sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu ülkelerde ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Somali, yetersiz sağlık altyapısı ve sınırlı anne sağlığı hizmetleri nedeniyle postpartum kanama açısından yüksek riskli ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kadınların postpartum kanamaya ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması, anne ölümlerinin azaltılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Hemşirelik eğitimi; risk faktörlerinin tanınması, kanama belirtilerinin erken fark edilmesi ve zamanında sağlık hizmetine başvuru davranışlarının geliştirilmesi açısından etkili bir müdahale olarak öne çıkmaktadır. Ancak Somali'de bu konuya yönelik çalışmaların sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı, postpartum kanamayı önlemeye yönelik hemşirelik eğitiminin kadınların bilgi ve farkındalık düzeyine etkisini değerlendirmektir. Yarı deneysel tasarımda planlanan çalışmada veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanacaktır. Araştırmada, sosyo-demografik özellikler ile bilgi, farkındalık ve eğitim memnuniyetini ölçen formlar kullanılacaktır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilecektir. Araştırma sonuçlarının, Somali'de anne sağlığının geliştirilmesine ve postpartum kanamaya bağlı ölümlerin azaltılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Postpartum hemorrhage is one of the leading preventable causes of maternal mortality worldwide and remains a significant public health issue, particularly in countries with limited access to healthcare services. Somalia is among the high-risk countries for postpartum hemorrhage due to inadequate healthcare infrastructure and limited maternal health services. Therefore, increasing women's knowledge and awareness of postpartum hemorrhage plays a critical role in reducing maternal deaths. Nursing education is considered an effective and practical intervention in preventing postpartum hemorrhage by enabling the recognition of risk factors, early identification of bleeding symptoms, and timely access to appropriate healthcare services. However, studies evaluating the impact of nursing education on women's knowledge and awareness levels regarding postpartum hemorrhage are limited, especially in Somalia. The aim of this study is to evaluate the effect of nursing education on preventing postpartum hemorrhage on women's knowledge and awareness levels in Somalia. The study is designed as a quasi-experimental research, and data will be collected through face-to-face surveys. Data collection tools will include forms assessing socio-demographic characteristics, knowledge, awareness, and education satisfaction. The collected data will be analyzed using appropriate statistical methods. The findings are expected to contribute to improving maternal health practices, structuring educational programs, and reducing maternal mortality related to postpartum hemorrhage in Somalia.