Yapay zeka kullanımı ile uçak kaza ve olayların analizi
Analysis of aircraft accidents and incidents using artificial intelligence
  1. Tez No: 998691
  2. Yazar: CANSU PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak Mühendisligi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yapay zeka yöntemlerinin uçak kazaları ve olaylarının analizinde nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Çalışmada öncelikle uçak kazalarının temel sebepleri olan insan faktörleri, teknik arızalar, hava koşulları, organizasyonel sebepler ve dış etkenler ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Daha sonra kazalara ait rapor verileri kullanılarak kelime frekansı analizi yapılmış, sık tekrar eden kelimeler belirlenmiş ve bu kelimeler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın yöntem kısmında, ön işleme, kelime grupları, frekans hesaplama yöntemleri ve yapay zeka katkısı detaylı şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, lojistik regresyon tabanlı yapay zeka modeli geliştirilerek uçak kaza ve olaylarının oluşma olasılığı tahmin edilmeye çalışılmıştır. Modelin çıktıları, kazaların hangi faktörlerle daha yüksek ilişki taşıdığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, uçak kazalarının önlenmesi için alınabilecek tedbirlerin belirlenmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle bakım süreçleri, insan faktörüne yönelik eğitimler ve hava koşullarına bağlı operasyonel kararların iyileştirilmesi konularında öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, yapay zeka yöntemlerinin havacılık emniyeti alanında kullanılabilirliğini göstermekte ve gelecekteki araştırmalara ışık tutacak nitelikte önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how artificial intelligence methods can be applied to the analysis of aircraft accidents and incidents. The study first addresses the fundamental causes of aviation accidents in detail, including human factors, technical failures, weather conditions, organizational factors, and external influences. Subsequently, accident report data were utilized to conduct a word frequency analysis, identifying frequently recurring concepts and examining the relationships between these concepts. In the methodology section, processes such as pre-processing, n-gram analysis, frequency calculation methods, and the contribution of artificial intelligence are explained in detail. Furthermore, a logistic regression-based artificial intelligence model was developed to estimate the likelihood of accident occurrence. The outputs of the model revealed which factors were more strongly associated with accidents. The findings contribute to identifying preventive measures for reducing aircraft accidents. In particular, recommendations were made regarding the improvement of maintenance processes, training programs addressing human factors, and operational decisions related to weather conditions. In conclusion, this thesis demonstrates the applicability of artificial intelligence methods in the field of aviation safety and provides significant findings that may guide future research.