Küresel konumlama sistemi veri boşluklu kampanya ölçümlerinden elde edilen konum hızlarının doğruluk analizi
Accuracy analysis of position velocities obtained from campaign measurements with data gaps in the global positioning system
- Tez No: 998692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENER TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada ve ülkemizde yer alan sabit ve sürekli Küresel Navigasyon ve Uydu Sistemleri (GNSS) gözlemi yapan istasyonlar yer bilimleri meslek grubu için oldukça önemlidir. Bu istasyonların ürettiği veriler mühendislik yapılarında, yer kabuğunda meydana gelen tektonik faaliyetlerin izlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Fakat günümüzde sabit bir GNSS sistemi kurmak, kurduktan sonra elde edilecek verilerin doğru ve güvenilir şekilde servisini sağlamak oldukça maliyetli bir iştir. İstenilen düzeyde homojen bir şekilde çalışma alanına gözlem istasyonu tesis etmek ve burada sürekli ölçüm yapmak çevre koşullarına göre mümkün olmayabilir ve yapılacak çalışmaların sonuçlarını etkileyebilir. GNSS ölçümlerinde kampanya tipi ölçümlerin konum doğruluğunun hesaplanmasında başarılı olup olmadığının belirlenmesi temel problemlerdendir. Bu tezde, dünyada sürekli gözlem yapan Uluslararası GNSS Servisi'ne (IGS) bağlı seçilen elli adet istasyondan elde edilen dört yıllık zaman serilerinde saha ve iklim koşulları göz önünde bulundurulup bir yıl içinde ayda bir ölçüm ve bir yıllık döngü içinde dört, altı, sekiz ve on ölçüm yapılamadığı varsayılarak veri boşluğu üretilmiştir. Zaman serileri NASA ve Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından sağlanmıştır. Üretilen veriler Pyhton yazılımı ile analiz edilmiştir. Bu ölçü verilerine sahada kurulum yapılmış gibi normal dağılımla anten hatası da eklenerek En Küçük Kareler Kestirimi (LSE) yöntemiyle hızlar kestirilmiş ve standart sapmalar hesaplanmıştır. Ardından hesaplanan bu veriler ışığında t-testi uygulanarak sahada yapılması gereken kampanya tipi ölçümün v ne sıklıkta yapılması gerektiğini ortaya konmuştur. +/-1,96 eşik değer aralığına göre yapılan analizde seçilen elli adet istasyonun yirmi tanesinde bu eşik değer aralığı dışında veri elde edilmemiştir. Bu da %60 oranında anlamlı değişiklikler olduğunu ifade etmektedir. Karesel ortalama hatalarda da kuzey değeri için yaklaşık 0,3 ̴ 0,7 mm, doğu değeri 0,3 ̴ 0,6 mm ve yukarı değer için de 0,3 ̴ 0,8 mm olarak hesaplanmıştır. Elli istasyonun on beşinde (%30'a karşılık gelmektedir) kuzey değerinde, on üçünde (%26'sına karşılık gelmektedir) doğu değerinde, on istasyonunda da (%20'ye karşılık gelmektedir) yukarı bileşende anlamlı değişiklikler olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stations that make fixed and continuous Global Navigation and Satellite Systems (GNSS) observations in the world and in our country are very important for the earth sciences professional group. The data generated by these stations plays an important role in engineering structures, monitoring tectonic activities occurring in Stations that make fixed and continuous Global Navigation and Satellite Systems (GNSS) observations in the world and in our country are very important for the earth sciences professional group. The data generated by these stations plays an important role in engineering structures, monitoring tectonic activities occurring in the Earth's crust. the Earth's crust. However, nowadays, establishing a permanent GNSS system and ensuring the accurate and reliable provision of the data obtained after its establishment is a very costly undertaking. Establishing an observation station in a homogeneous manner within the study area and conducting continuous measurements there may not be possible depending on environmental conditions, and this could affect the results of the studies. The primary motivation is to determine whether campaign-type measurements have an impact on the accuracy of position calculations in GNSS systems. In this thesis, a data gap was produced by assuming that one measurement per month in a year and four, six, eight and ten measurements could not be made in a one-year cycle, taking into account the field and climatic conditions in four-year time series obtained from fifty selected stations affiliated to the International GNSS Service (IGS), which continuously vii observe the world. Time series data were provided by NASA and the Jet Propulsion Laboratory (JPL). The data generated were analyzed using Python software. Velocities were estimated and standard deviations calculated using the Least Squares Estimation (LSE) method, considering via normal distribution antenna error as if the measurements were taken in the field. Then, using the calculated data, we applied a t-test to determine how frequently field measurements of the required campaign type should be conducted. In the analysis conducted according to the threshold value range of +/-1.96, data outside this threshold range was not obtained in twenty of the fifty selected stations. This indicates that there were significant changes in 60% of them. In the mean squared errors, approximately 0.3 - 0.6 mm was calculated for the north value, 0.3 - 0.7 mm for the east value, and 0.3 - 0.8 mm for the upside value. It was assessed that there were significant changes in the north value in fifteen of the fifty stations (corresponding to 30%), in the east value in thirteen (corresponding to 26%), and in the upside component in ten stations (corresponding to 20%).