Kültür varlıklarının korunmasında yerel yönetimlerin rolü ve koruma uygulama denetim büroları
The role of local governments in the protection of cultural heritage and the protection implementation and supervision offices
- Tez No: 998700
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ERAY DÖKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kavramsal anlamda kültür ve kültür varlıklarının siyasi ya da etnik sınırlarının olmadığını bilmek gerekmektedir. Bunun sonucunda, Kültür ve kültür mirasın korunması veya koruma çalışmalarının uluslararası iş birliği ile hukuk çerçevesinde kabul görmesi ayrı bir önem arz etmektedir. Kadim Anadolu coğrafyasının bir açık hava müzesi olduğu kabul görmüş ve tüm dünya milletlerinin bilgisi ile literatürüne girmiştir. Çağdaş medeniyetleri içerisinde Anadolu toplumunun yazılı ve yazısız kültürü, taşınabilir ve taşınmaz kültürü olarak her zaman bilimsel ortamlarda kendinden bahsettirmiştir. Uluslararası hukuk sisteminde yer alan kültür varlıkları, kültürel mirasımızın ne derecede önemli olduğu ve bu hukuksal gereksinimlerin ülkemizle de kalmadığı uluslararası düzeyde de çalışmaların olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu bilinçle ülke genelinde kültür varlıklarının korunması için Kültür Bakanlığının yetkili olduğu ayrıca yerelde de bu korumanın ektin devamlığı için koruma uygulama ve denetim bürolarının (KUDEB) kültür varlıklarının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Yerel yönetimlerin kültür varlıklarının korunmasında; bölge halkının bilinçlendirilmesi, bütüncül ve sürdürülebilirlik, özgünlüğün korunması, geri dönüştüre bilirlik ve onarıla bilirlik, katılımcılık ve yerel sahiplenme, belgeleme ve şeffaflık, kültürel varlıkların ekonomik bütçe yönetimleri, plan ve projelendirme, teknik personel desteği, koruma uygulama imar planları gibi temel konularda büyük destekler sağlayacaktır. Bunun yanında, kurulmuş ve kurulacak koruma uygulama ve denetim bürolarının (KUDEB) geçmişin izlerinin taşınmasını ve geleceğimize ışık tutmasını bununla birlikte sürdürülebilir bir koruma stratejisi ile kültürel varlıkların bilimsel gerçeklilikle hayatta kalmasında KUDEB ofisleri çalışmaları ile yerel yönetimlere yön verecektir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to know, in a conceptual sense, that culture and cultural assets do not have political or ethnic borders. As a result, the protection of culture and cultural heritage, or the acceptance of conservation efforts within a legal framework through international cooperation, carries particular importance. The ancient Anatolian geography has been recognized as an open-air museum and has entered the knowledge and literature of all nations of the world. Within contemporary civilizations, the written and unwritten culture of Anatolian society, as well as its movable and immovable culture, has always made itself known in scientific environments. It should be understood that cultural assets within the international legal system demonstrate how important our cultural heritage is and that these legal requirements are not limited to our country but also involve efforts at the international level. With this awareness, the Ministry of Culture is authorized for the protection of cultural assets throughout the country, and at the local level, Conservation Implementation and Inspection Offices (KUDEB) ensure the sustainability of cultural assets for the effective continuation of this protection. In the protection of cultural assets by local administrations, they will provide major support on fundamental issues such as raising public awareness in the region, integrity and sustainability, preservation of authenticity, recyclability and reparability, participation and local ownership, documentation and transparency, economic budget management of cultural assets, planning and project development, technical personnel support, and conservation implementation zoning plans. In addition, the established and to-be-established Conservation Implementation and Inspection Offices (KUDEB) will guide local administrations through their work in carrying the traces of the past and illuminating our future, and in ensuring the survival of cultural assets with scientific accuracy through a sustainable conservation strategy.