Bursa'da yaşayan Ahıska Türk göçmenlerde kuşaklar arası kültürel aktarım pratikleri: Zümrütevler Mahallesi örneği
Intergenerational cultural transmission practices among Ahiska Turkish migrants living in Bursa (The case of Zümrütevler neighborhood)
- Tez No: 998699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA MEDİNE SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Zümrütevler Mahallesi'nde yaşayan Ahıska Türkü göçmenlerin kuşaklar arası kültürel aktarım pratiklerini incelemektedir. 1944 sürgünüyle farklı ülkelere dağılan Ahıskalılar, 1990'lardan itibaren Türkiye'ye göç etmiş ve toplumsal yapıya entegre edilmeye çalışılmıştır. Bu süreçte kültürel bellek, kimlik ve aidiyet kavramları topluluk için belirleyici hale gelmiştir. Nitel yöntemle yürütülen araştırmada kartopu örnekleme ile ulaşılan katılımcılarla derinlemesine mülakatlar yapılmış, gözlem ve doküman analizi de kullanılmıştır. Veriler, Assmann'ın Kültürel Bellek Kuramı, Bourdieu'nun Habitus Kuramı, Hall ve Bhabha'nın kimlik kuramları, Berry'nin uyum stratejileri ile Coleman ve Vygotsky'nin sosyal sermaye ve sosyal öğrenme yaklaşımları çerçevesinde analiz edilmiştir. Bulgular, sessizlik ve görünmezleşme, göçle şekillenen pratikler, melez kimlik, aile ve topluluk yoluyla aktarım, dini değerlerin korunması ve kültürel sürdürülebilirlik olmak üzere altı tema altında toplanmıştır. Ahıskalıların kültürel değerleri koruma çabalarının yalnızca geçmişi hatırlamakla kalmayıp kimliği yeniden üretmeye yönelik olduğu görülmüştür. Göç sonrası kadın rolleri, törensel uygulamalar ve dini yaşantı dönüşürken genç kuşaklarda melez kimlik yapıları ortaya çıkmıştır. Aile ve dini kurumlar aktarımda merkezi rol oynasa da kentleşme ve modernleşme süreci bu aktarımı zorlaştırmaktadır. Katılımcılar, kültürün unutulmasından duydukları endişe nedeniyle dernekleşme, dini eğitim ve dayanışmaya önem vermektedir. Sonuç olarak Ahıska Türkleri, geçmişi sürdürmenin ötesinde bugünü ve geleceği yeniden şekillendiren kültürel aktörler olarak göç sosyolojisi ve kimlik çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the intergenerational cultural transmission practices of Ahıska Turkish immigrants living in the Zümrütevler Neighborhood of the Yıldırım district in Bursa. Displaced by the 1944 deportation to various countries, the Ahıska community began migrating to Turkey particularly from the 1990s, and efforts were made to integrate them into the social structure. In this process, concepts such as cultural memory, identity, and belonging became central for the community. The research was conducted using qualitative methods; participants reached through snowball sampling were interviewed in depth, and observation and document analysis were also employed. The data were analyzed within the theoretical framework of Assmann's Cultural Memory Theory, Bourdieu's Habitus Theory, Hall and Bhabha's identity theories, Berry's acculturation strategies, and Coleman and Vygotsky's social capital and social learning approaches. Findings were organized around six main themes: silence and invisibility in cultural transmission, migration-shaped practices, hybrid identity, transmission through family and community, preservation of religious values, and cultural sustainability. The study shows that Ahıska efforts to preserve cultural values serve not only to remember the past but also to reproduce identity. After migration, transformations occurred in women's roles, ritual practices, and religious life, with hybrid identity structures particularly emerging among younger generations. While family and religious institutions play a central role in transmission, urbanization and modernization challenge these processes. Participants expressed concern over the potential loss of culture, emphasizing associations, religious education, and community solidarity as ways to maintain cultural resilience. In conclusion, the Ahıska Turks act as cultural agents who not only sustain the past but also reshape the present and future, contributing to the literature on migration sociology and identity studies.