Otel işletmelerinde mali analiz aracı olarak oranlar ve bir örnek işletme üzerinde uygulama
The Ratios by means of financial analysis at hospitality industries service and performance on the hotel as a sample
  1. Tez No: 99872
  2. Yazar: HATİCE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma, genelde oranların mali analiz aracı olarak işletmelerde kullanımını ve uygulanmasını temel almaktadır. Özelde ise ağırlıklı olarak ağırlama hizmet endüstrisinde oran analizlerinin uygulanmasını kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; konaklama hizmet endüstrisi işletmelerinde mali analiz aracı olarak oran analizleri uygulamalarının gösterilmesi ve benimsetilmesidir. Çalışma; mali tablolar ve mali analiz, oran analizleri, Kuşadası Turistik Oteli'nde oran analizlerinin uygulanışını kapsayan üç bölümden oluşmaktadır. Sonuç : öneriler kısmında ise, araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında Kuşadası Turistik Oteli ile ilgili önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT This study, is based upon using of ratios as techniques in financial analysis in business generally. It also contains practices in ratio analysis in hospitality industry. The study aims to adjust ratio analysises as financial analysis techniques. The study, consist of three chapters. Which contain financial tables and financial analysis, ratio analysis and ratio analysis of Kuşadası Touristic Hotel. Conclusion and suggestion section consist of solutions on problems of the Hotel, defined through the survey. ANAHTAR KELİMELER- KEY WORDS Mali Tablolar : Financial Tables Mali Analiz : Financial Analysis Oran : Ratio Oran Analizleri :Ratio Analysises Ağırlama Hizmet Endüstrisi : Hospitality Industries Service
Özet (Çeviri)