Tralleis kenti kazılarında ele geçen bakılı Terra Sigillata
Tralleis ancient city excavations is found stamp Terra Sigillata
- Tez No: 143991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
oz MÖ. 2.yy.ın ortalarına doğru ilk önce K. Suriye'de ortaya çıkan Eastern Sigillatalar bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Üç grup halinde incelenen bu seramiklerin B grubu olarak bilinen türünün üretim merkezinin Tralleis olduğu bilinmektedir. Tralleis antik kentinin 1999 kazı sezonu sırasında bulunan seramik çöplüğünden toplanan sigillata parçalar bu nedenle çalışılmıştır. Çöplük malzemesinin tümü Eastern Sigillata B ve C grubu dahilindeki parçalardan oluşmaktadır. Olasılıkla bir çömlekçi mahallesine ait bir çöplük olmalıdır. Bu mahalle MÖ. 1. yy.ın sonlarında üretime başlamış ve MS. 2.yy.ınsonlarına dek üretimde bulunmuş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Eastern Sigillata appeared firstly in North Syria in middle of 2 BC. ES has got three shape. Tralleis product one of the the shape (ES-B). Tralleis ancient city excavations season in 1999 that found ceramics waste. Nearly, picked up 700 Eastern Sigillata parts I used 588 parts in this study. All of these parts are Eastern Sigillata B and C. Possibility, the ceramic waste had area of ceramics shops and this area staring producted end of the 1 BC, finished end of the 2 BC.