2006-2007 tralleis kazılarında ele geçen amphoralar
He amphoras that were found in 2006-2007 tralleis excavation
- Tez No: 227582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Karia kenti olan Tralleis, antik dönemde Batı Anadolu'da önemli bir yere sahipti. Hellenistik ve Roma Döneminde heykeltıraşlıktan başka, seramik alanında da öne çıktığı, yapılan çalışmalar ve ele geçen buluntulardan anlaşılmaktadır.Kentin Sigillata üretimi yaptığı antik kaynaklarda geçmektedir. Kazı çalışmalarındaki buluntular ile yapılan çalışmalar bunu kanıtlar niteliktedir. Şimdiye kadar detaylı bir şekilde incelenmeyen Tralleis amphoraları hakkında detaylı bilgiler edilmeye çalışılmıştır. 2006-2007 kazı çalışmalarında bulunan 141 adet amphora parçalarının ışığında kentin hangi tip amphoraları kullandığı ve amphora üretimindeki yeri belirlenmek istenmiştir.Hellenistik ve Roma Döneminde sevilerek kullanılan tiplerin örneklerine buluntular arasında da rastlamaktayız. En yoğun buluntumuz olan LR 3 tipi amphoralar üretildikleri yerlere göre farklı form özellikleri göstermektedir. Elimizdekilerle farklı bölge üretimi LR 3 amphoralarını karşılaştırıldığında, aynı form özelliğini göstermediğini görmekteyiz. Böylece Sigillata üretim merkezi olan kentin LR 3 tipini de üretmiş olması olasıdır.ANAHTAR SÖZCÜKLER:TRALLEİSAMPHORAROMAGEÇ ROMA
Özet (Çeviri)
Tralleis which was a Karia city was an important place in the West Anatolia in ancient times.It has been understood that from the studies and foundlings it was led not only sculpture but also ceramics during Hellenistics and Rome times.It had been passed in the ancient resources that the city did the Sigillata production.The foundlings that were in diggings and the studies proved this.The Tralleis amphoras that weren?t examined detailly up to know and the detail knowledge has to be tried to find.During 2006-2007 Foundling studies amphoras were found and it was tried to determine which types of amphoras were used and what place was it at the production of the amphora.We see the examples of the foundlings that were used lovely during Hellenistics and Rome times.The most common foundlings are LR3 types of amphoras and they show the different specialities that were found place.When the amphoras we see that they can?t show the same form speciality.So the city that was Sigillata production center had produced the LR3 type too.KEY WORDS:TRALLEISAMPHORAROMELATE ROMAN