Üniversite öğrencilerinde tanrı algısı ceza tutumları ve duyarlı sevgi
Perceptions of god, punishment attitudes and compassionate love among university students
- Tez No: 998716
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde Tanrı algısı, ceza tutumları ve duyarlı sevgi arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Akdeniz Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya 360'ı (%59,4) kadın, 246'sı (%40,6) erkek toplam 606 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada Tanrı algısı Ölçeği, Ceza Tutumları Ölçeği, Duyarlı Sevgi Ölçeği ve kişisel bilgi formu veri toplamak için kullanılmıştır. Verilerin toplanması için katılımcılara ilgili ölçekler ve formlar fiziki ve sanal ortamlarda ulaştırılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics Base v23 programı aracılığıyla istatiksel olarak analiz edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin Tanrı Algısı, Ceza Tutumları ve Duyarlı Sevgi ölçeklerinden aldıkları puanların demografik değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacı ile iki değişken için bağımsız örnek T-Testi, ikiden fazla bağımsız değişken içinse tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Tanrı algısı, ceza tutumları ve duyarlı sevgi arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için korelasyon yapılmıştır. Değişkenlerin birbirlerini anlamlı şekilde hangi yönde yordadıklarını belirlemek için de basit doğrusal regresyon yapılmıştır Sonuçlar incelendiğinde sevgi yönelimli Tanrı algısı alt boyutu ile rehabilitasyon, onarıcı adalet ceza tutumları ve duyarlı sevgi arasında anlamlı pozitif ilişki, korku yönelimli Tanrı algısı ile hak etme ve caydırma ceza tutumları arasında da anlamlı pozitif ilişki tespit edilmiştir. Çalışmada Sevgi ve Korku yönelimli Tanrı algısının rehabilitasyon, onarıcı adalet ceza tutumlarını ve duyarlı sevgiyi anlamlı şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pupose of this study is to determine the relationship between university students' perception of God, punishment attitudes and compassionate love. The correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The research sample consists of students studying at Akdeniz Universty. A total of 606 individuals voluntarily participated in the study, 360 (59,4 %) of whom were female and 246 (40,6 %) of whom were male. The God Perception Scale, Punishment Attitudes Scale, Compassionate Love Scale and a personal information form were used to collect data. The relevant scales and form were delivered to participants in pyhsical and virtual environments. Punishment Attitudes and Compassionate Love scales differed significantly according to demographic variables, an independent samples t-test was applied for two variables and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for more than two independent variables. Correlation was established to determine the relationship among the God perception, punishment attitudes and compassionate love. Simple linear regression was performed to determine the direction in which the variables significantly predicted each other When the results are examined, A significant positive relationship was found between the perception of God and the love-oriented sub-dimension of the perception of God on the one hand and rehabilitation, restorative justice punishment attitudes and compassionate love on the other. A significant possitive relationship was also found between the fear-oriented perception of God and deservingness and deterrence punishment attitudes. The study found that love-oriented and fear-oriented perceptions of God significantly predicted rehabilitation, restorative justice punishment attitudes and compassionate love in direction