Üniversite öğrencilerinde Tanrı tasavvuru, benlik algısı ve öfke yaşantısı
God perception, self perception and anger in university students
  1. Tez No: 274152
  2. Yazar: AYŞE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde; Tanrı tasavvuru, benlik algısı ve öfke arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 217 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların Tanrı tasavvurları, benlik algıları ve öfke yaşantıları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Tanrı Algısı Formu I ve II, Kişilerarası Tarz Ölçeği'nin Öfkeli Tarz alt ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve Çok Boyutlu Öfke Ölçeği'nin `Kişilerarası Öfke' boyutu kullanılmıştır. Demografik form kullanılarak; ?yaş, cinsiyet, dini eğitim? gibi konularda bilgi alınmıştır. Yapılan analizlerde; olumlu (sevgi temelli) bir din eğitimi alan öğrencilerin, Tanrı tasavvurlarının, olumsuz (korku temelli) bir din eğitimi alan öğrencilerden daha olumlu olduğu, yine din eğitimini daha çok yakın birileri tarafından alan öğrencilerin Tanrı tasavvurlarının, daha çok okulda din eğitimi alanlardan daha olumlu olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, öfke yaşantısını ve Tanrı tasavvurunu yordayan değişkenler saptanmıştır. Ayrıca Tanrı tasavvuru, benlik algısı ve öfke yaşantısı arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, Olumlu Tanrı tasavvuru için benlik algısının ve olumlu (sevgi temelli) dini eğitiminin önemli rol üstlendiği söylenebilir. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between, god perception, self perception and anger was investigated in university students. The sample of the study is formed by 217 university students. God Perception, self perception and anger was investigated. The assessment instruments were, Social Comparison Scale, Interpersonal Style Scale and Multidimensional Anger Scale. Also two God Perception Forms were used to investigate God Perception. The results revealed that students who had a positive religious education have positive God Perception, compared to students who had a negative religious education. Regression analyses revealed predictive variables for anger and God perception. Also God Perception is in correlation with interpersonal anger style, anger and self perception. It seems that for a positive God perception, a positive religious education is advisable. The results have been discussed.