Hareket ve spor eğitimi derslerine katılan otizmli bireylerin ebeveynlerinde yaşam kalitesi ve duygusal tükenmişlik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of movement and sports education classes on quality of life and emotional exhaustion in parents of individuals with autism
  1. Tez No: 998715
  2. Yazar: BUSE EJDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hareket ve spor temelli eğitimlere katılan otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı çocukların ebeveynlerinin tükenmişlik düzeyleri ile yaşam kaliteleri, çeşitli sosyodemografik ve çocuğa ilişkin değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilmiş olup, örneklemi OSB tanılı çocuğa sahip ebeveynler oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tükenmişlik Değerlendirme Ölçeği (PBA) ve Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi Anne-Baba Sürümü kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, ebeveyn tükenmişliği ve yaşam kalitesi düzeylerinin ebeveynin cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, çalışma durumu ve ailenin aylık gelir düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Annelerin tükenmişlik düzeylerinin özellikle duygusal tükenme boyutunda daha yüksek olduğu; eğitim ve gelir düzeyi arttıkça tükenmişlik düzeylerinin azaldığı, yaşam kalitesi algılarının ise yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca çocuğun otizm tanı yaşı, otizm düzeyi, algılanan bakım yükü ve algılanan sosyal destek düzeyinin ebeveyn tükenmişliği ve yaşam kalitesi üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Hareket ve spor eğitimine katılan çocukların ebeveynlerinde tükenmişlik düzeylerinin daha düşük, yaşam kalitesi algılarının ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, OSB tanılı çocuğa sahip ebeveynlerin psikolojik iyi oluşunun çok boyutlu faktörlerle ilişkili olduğunu ve hareket ve spor temelli eğitimlerin ebeveynler açısından da önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the burnout levels and quality of life of parents of children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) who participated in movement and sportsbased training, considering various sociodemographic and child-related variables. The study was carried out using a quantitative research method, and the sample consisted of parents of children diagnosed with ASD. The Demographic Information Form, the Parental Burnout Assessment Scale (PBAS), and the Parent Version of the Autism Quality of Life Questionnaire were used in the data collection process. The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. The research findings show that parental burnout and quality of life levels differed significantly according to the parent's gender, age, education level, employment status, and the family's monthly income level. It was determined that mothers' burnout levels were particularly higher in the emotional exhaustion dimension; as education and income levels increased, burnout levels decreased, while perceptions of quality of life increased. Furthermore, it was found that the child's age at autism diagnosis, autism level, perceived caregiver burden, and perceived level of social support had significant effects on parental burnout and quality of life. Parents of children participating in movement and sports training reported lower levels of burnout and higher perceptions of quality of life. These results indicate that the psychological well-being of parents of children with ASD is related to multidimensional factors and that movement and sports-based training can provide significant benefits for parents as well.