Karakter geliştirme ve bu süreçte ortaya çıkan sorunlar
Character development and the problems in that process
  1. Tez No: 99879
  2. Yazar: ŞENEL YEŞİLOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KARAKTER GELİŞTİRME VE BU SÜREÇTE ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR Şenel YEŞÎLOT Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2000 Danışman: Doç. Hikmet SOFUOĞLU 19. yüzyılda hızlanan teknolojik gelişmeler, bir çok yönden sanatı etkilemiştir. Bu dönemlerde resim sanatı nesnel gerçekliği ve dördüncü boyut yani hareket sorununu aşamamış, bu nedenle fotoğrafik teknolojiler daha baskın hale gelmiştir. Fotoğrafın ve sinemanın ilk teknik alt yapı çalışmaları bu dönemde hız kazanmıştır. İlerleyen süreçte belli başlı sinema kuramcısı ve yönetmenlerinin çalışmaları sonucunda özgün dili, teknik oluşum süreci ve temel öğeleriyle beraber sinema sanat ortaya çıkmıştır. Animasyon filmin ortaya çıkması da bu dönemlere rastlar. Sinema dilini kullanan bu yeni sanat dalı kısa zamanda ürünlerini vermeye başlamıştır. Sinemanın dolayısıyla animasyon filmlerinin günümüze kadar olan gelişim süreçlerinde, kuşkusuz bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunlar, orijinal karakter geliştirmenin çoğu zaman göz ardı edilmesi, animasyon filmleri için geliştirilen karakterlerin derinlikli yazınsal ön çalışmalarının yapılmaması ve bu sebeple karakterin uygun görselleşmesinde ortaya çıkan sorunlar olarak özetlenebilir. Bu çalışma, özellikle animasyon filmleri için gerekli olan yazınsal ön çalışmanın önemini vurgular. Çalışma sırasında ortaya çıkan sorunları irdeleyerek, karakter üretim sürecinin en son aşmasında yazınsal ön çalışmaları model sayfasına dönüştürmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technological developments thats accelerate in the nineteenth century had many influences on arts. In this period the art of painting could not overcome the problems posed by the objective reality and the fourth dimension or movement, so the photographic technologies became predominant. The first studies on the infrastructure of photography and filmmaking began to speed up in this period. Throughout the process the art of cinema was born with this unique language, technical evolution process and basic components, thanks to the studies of distinguished cinema theorists and directors. Animation come on to the stage in the same period. Utilizing the language of cinema, this new branch of art nourished in a short time. Obviously, there has been certain problems in the development process of cinema and consequentially animated films. These problems may be summarized as the ignorance on the original character development, the absence of depth of literary pre-studies for the characters developed for animation films and the resulting problems of relevant visualization of characters. The study emphasizes the importance of literary pre-studies specially required for animation films. Through an analysis of the problems faced when working, it is aimed to transform the literary pre-studies to the model sheet at the final stage of the character development process.