Denizaltı Filosu Komutanlığı'nda toplam kalite yönetimi ve iş mükemmelliği modeli
Total quality management in the commander Turkish submarine group and business excellence model
- Tez No: 99880
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bilgi çağını yaşamaya başladığımız şu günlerde, ekonomi ve ticaret dünyasında sarsıcı gelişmeler yaşanmaktadır. Kuruluşlar arasındaki rekabet inanılmaz boyutlara varmış, sadece hızlı ve doğru karar verebilen, kaliteli ve verimli üretim yapabilenlerin ayakta kalabildiği bir ortam oluşmuştur. Kuruluşların sahip olduğu yönetim sistemleri onların en büyük gücü haline gelmiştir. İnsan, kalite ve verimlilik kavramlarını esas alan Toplam Kalite Yönetimi, bugün ve gelecekte ayakta kalmak isteyen kuruluşlar için bir ihtiyaçtan öte zorunluluk haline gelmiştir. Kalite ve Toplam Kalite Yönetimi kavramı, tarihsel gelişimi ile kaliteyi etkileyen temel faktörler, Toplam Kalite Yönetiminin amaç, yarar ve öğeleri incelenmiştir. Ayrıca, Denizaltı Filosu Komutanlığı 'nda uygulanan Toplam Kalite Yönetimi çalışmaları ele alınmıştır. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından geliştirilen ve ülkemizde de benimsenen İş Mükemmelliği Modeli kriterleri esas alınarak yapılan uygulamalar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma, kamu sektöründe de Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarının başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ve kuruluşların performanslarına çok önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca birçok alanda olduğu gibi, TSK'nin stratejik bir birimi olan Denizaltı Filosu Komutanlığı 'ndaki Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının da topluma başarılı bir model sunacağını ve Toplam Kalite Yönetimini felsefesini benimseyen diğer kamu kurum/kuruluşlanna da yaygınlaşmasına katkısı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There have been exciting developments in the economy and commerce since the information age started. Competition between the companies reached incredible degrees and the world changed such that only the ones which decide quickly and correctly and produce high quality products can survive. The management systems that the companies own became their biggest power. Total Quality Management (TQM) which is based on man, quality and productivity, became an obligation rather than a necessity for the companies which would like to survive today and in the future. In addition to, Quality and TQM concepts and historical development, the main factors that affect quality and object, advantages and components of TQM were carefully examined. Studies of TQM in the Commander Turkish Submarine Group were also examined. The studies which are based on Business Excellence Model which was devoloped by European Quality Managment Foundation and was approriated in our own country. The studies show that TQM can be successfully applied to the Public Sector and provide important assistance to these organizations. In addition to all other aspects, The TQM studies in the Commander Turkish Submarine Group which is a very crucial unit in the Turkish Armed Forces would become a very successful model for society. I hope that TQM principles will spread rapidly to all other Public Organizations and Foundations. II