Kadınların over kanseri farkındalıkları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Women's awareness of ovarian cancer and determination of factors affecting awareness
- Tez No: 998799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KARAKUŞ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların over kanseri farkındalıklarının ve bu farkındalığa etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma 1 Eylül 2023 ve 1 Eylül 2024 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Jinekoloji polikliniğine başvuran 358 kadın ile yürütülmüştür. Veriler Kadınların Tanıtıcı Özellikleri Soru Formu ve Over Kanseri Farkındalık Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 38,7±14,5 olup, %81,8'i evli, %53,6'sı ilköğretim mezunu, %79,3'ü çalışmamakta ve büyük çoğunluğunun gebelik öyküsü (%84,1) ve çocuğu (%80,2) bulunmaktadır. Yarısından fazlası (%62,6) over kanserini duymuş ve over kanseri konusunda eğitim (%78,2) almamıştır. Çalışmada kadınların %66,8'inin over kanseri belirtisi, %84,4'ünün ise risk faktörü ifade edemediği belirlenmiştir. Beden kitle indeksi zayıf, bekar, eğitim durumu üniversite ve üzeri olan, geliri giderine denk, gebelik ve doğum öyküsü olmayan kadınların over kanseri belirtileri işaretleme puan ortalaması yüksektir. Yaşı 43 ve üzerinde olan, üniversite ve üzeri eğitim durumuna sahip, ailesinde kanser öyküsü bulunan, menopozda olan ve çalışan kadınların diğer faktörlere göre over kanseri risk faktörlerini işaretlediği saptanmıştır. Üniversite ve üzeri eğitim alan, geliri giderinden fazla olan, sigara ve alkol kullanan ve çocuk sahibi olmayan kadınların over kanseri risk faktörlerini sayabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine women's awareness of ovarian cancer and the factors influencing this awareness. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 358 women who presented to the Gynecology Outpatient Clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between 1 September 2023 and 1 September 2024. Data were collected using the Introductory Characteristics Form for Women and the Ovarian Cancer Awareness Measure. The mean age of the participants was 38.7±14.5 years; 81.8% were married, 53.6% were primary school graduates, and 79.3% were not employed. Most participants had a history of pregnancy (84.1%) and had children (80.2%). More than half (62.6%) had heard of ovarian cancer, and 78.2% had not received education about ovarian cancer. It was determined that 66.8% of the women could not report any ovarian cancer symptoms and 84.4% could not report any risk factors. The mean score for marking ovarian cancer symptoms was higher among women who were underweight based on body mass index, single, had university-level education or higher, had income equal to expenses, and had no history of pregnancy or childbirth. Women aged 43 years and older, those with university-level education or higher, those with a family history of cancer, menopausal women, and employed women were found to mark ovarian cancer risk factors more than other groups. Women with university-level education or higher, those whose income exceeded expenses, smokers, alcohol users, and women without children were found to be able to list ovarian cancer risk factors.