Investigating the relationship between growth mindset and uncertainty management of second language learners
İkinci dil öğrenenlerde gelişim odaklı zihin ile belirsizlik yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 998800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık okuyan öğrenciler arasında gelişim odaklı zihin ile belirsizlik yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dweck'in örtük zekâ kuramlarından ve ikinci dil ediniminde öğrencilerin psikolojisine ilişkin araştırmalardan hareketle bu çalışma, öğrencilerin yeteneğin değişebilirliğine ilişkin inançlarının; yeni sözcükler, alışılmadık dil bilgisel yapılar ve beklenmedik iletişimsel bağlamlardan kaynaklanan belirsizliğe verdikleri tepkilerle nasıl ilişkili olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada nicel ilişkisel bir araştırma deseni kullanılmış ve veriler, Gelişim Odaklı Zihin Ölçeği ile Belirsizlik Yönetimi Anketi aracılığıyla 325 EFL öğrencisinden toplanmıştır. Öğrencilerin zihin yönelimlerini ve belirsizlik yönetimi stratejilerini incelemek amacıyla betimsel istatistiklerden yararlanılmış; iki yapı arasındaki ilişkileri belirlemek için ise korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, katılımcıların genel olarak orta düzeyde olumlu gelişim odaklı zihin inançlarına sahip olduklarını ve belirsizliği yönetmede aktif ve yapıcı stratejiler kullanma eğiliminde olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, gelişim odaklı zihin ile belirsizlik yönetimi arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiş; bu durum, gelişim odaklı inançları benimseyen öğrencilerin öğrenme sürecinde çaba göstermeye devam ettiklerini, motivasyonlarını koruduklarını ve belirsizliği bir engel olarak görmekten ziyade bir öğrenme fırsatı olarak ele aldıklarını göstermektedir. Bu bulgular, gelişim odaklı zihnin belirsizliğin yönetilmesinde destekleyici bir mekanizma olarak oynadığı rolü vurgulayarak, EFL bağlamındaki öğrencilerin psikolojisine ilişkin giderek artan mevcut literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between growth mindset and uncertainty management among students enrolled in an English preparatory program at a foundation university in Türkiye. Drawing on Dweck's implicit theories of intelligence and research on learner psychology in second language acquisition, the study aims to explore how learners' beliefs about the malleability of ability relate to their responses to uncertainty arising from novel vocabulary, unfamiliar grammatical structures, and unexpected communication settings. A quantitative correlational research design was employed, and data were collected from 325 EFL learners through a Growth Mindset Scale and an Uncertainty Management Questionnaire. Descriptive statistics were used to examine learners' mindset orientations and uncertainty management strategies, while correlational analyses were conducted to identify relationships between the two constructs. The findings revealed that participants generally demonstrated moderately positive growth mindset beliefs and tended to employ active and constructive strategies to manage uncertainty. Moreover, a moderate positive relationship was found between growth mindset and uncertainty management, suggesting that learners who endorse growth-oriented beliefs are more likely to persist, remain motivated, and approach uncertainty as a learning opportunity rather than a barrier. These findings contribute to the growing body of research on learner psychology in EFL contexts by highlighting the role of growth mindset as a supportive mechanism in managing uncertainty.