Epik tiyatro ve gerçekçi tiyatro anlayışının Sezuan'ın İyi İnsanı ve Vişne Bahçesi oyunları üzerinden karşılaştırılması
A comparative analysis of epic theatre and realist theatre through the Good Person of Szechwan and the Cherry Orchard
  1. Tez No: 998818
  2. Yazar: HARUN OSMAN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 20. Yüzyıl Modern Tiyatro anlayışlarından, iki ayrı biçim ve felsefi yönelimi olan Gerçekçi Tiyatro ile Epik Tiyatro anlayışlarını, Vişne Bahçesi ve Sezuan'ın İyi İnsanı oyunları üzerinden karşılaştırarak incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın hedefi, ele aldığımız iki ayarı tiyatro biçimini olay örgüsü, karakterler, zaman ve mekân, zıtlıklar ve çatışmalar, son olarak da semboller bakımında nasıl farklılaştıklarını ortaya koymaktır. Tezde, Gerçekçi Tiyatro anlayışını temsil eden Vişne Bahçesi oyunu, dramatik yapıya sahip, neden-sonuç ilkesine bağlı, kapalı biçim üzerinden kurgulanan psikolojik ve karakter derinlikleri olan unsurlar üzerinden incelenmektedir. Buna karşıtlık olarak, Epik Tiyatro anlayışını temsil eden Sezuan'ın İyi İnsanı ise, epizodik yapılı, yabancılaştırma ve gestus kavramları olan, açık biçimi kullanan ve seyirciyi gözlemci konuma getirip; eleştirel yaklaşmasını sağlayan unsurlar üzerinden ele alınmaktadır. Bu bakımdan, Bertolt Brecht sanat anlayışının, Aristoteles sanat anlayışına karşı geliştirdiği felsefi, ideolojik ve üslup farklılıklarını detaylıca incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi ile ele alınan bu tezde; literatür taraması, metin incelenmesi ve karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler sonucunda, Gerçekçi Tiyatro'nun yapısı; oyundaki karakterlerin iç dünyasını ve karakter derinliklerini yansıtarak seyircinin sahneyle özdeşleşmesini sağlaması olurken, epik tiyatro anlayışında ise bu durum; gerçekliği kırarak, eleştiri yapabilen ve çıkarımlarda bulunabilen seyirciler oluşturmayı hedeflemektir. Gerçekçi tiyatro ve Epik Tiyatro anlayışları, farklı estetik ve ideolojik yapılara sahip, iki ayrı biçim olarak günümüzde de oyunlarda denenmeye devam ediyordur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comparatively examine two distinct theatrical forms and philosophical orientations of twentieth-century modern theatre: Realist Theatre and Epic Theatre, through the plays The Cherry Orchard and The Good Person of Szechwan. The primary objective of the study is to reveal how these two theatrical approaches differ in terms of plot structure, characters, time and space, contrasts and conflicts, and symbolism. Within this framework, The Cherry Orchard, which represents the Realist Theatre tradition, is analyzed through its dramatic structure based on cause-and-effect relationships, its closed form, and its emphasis on psychological depth and character development. In contrast, The Good Person of Szechwan, representing the Epic Theatre tradition, is examined through its episodic structure, the use of alienation effects and the concept of Gestus, its open form, and its aim of positioning the audience as observers who are encouraged to adopt a critical and questioning perspective. In this regard, the philosophical, ideological, and stylistic differences that Bertolt Brecht developed in opposition to Aristotelian aesthetics are discussed in detail. This thesis is conducted using a qualitative research methodology, employing literature review, textual analysis, and comparative analysis methods. The findings indicate that Realist Theatre seeks to create audience identification with the stage by reflecting the inner worlds and psychological depth of characters. Epic Theatre, on the other hand, aims to disrupt this identification by breaking theatrical illusion in order to cultivate spectators capable of critical thinking and analytical interpretation. As two distinct theatrical forms with different aesthetic and ideological foundations, Realist Theatre and Epic Theatre continue to be explored and experimented with in contemporary theatrical practices.