Otitis eksternalı ve piyodermalı kedi ve köpeklerde metisiline dirençli Staphylococcus coagulans ve Staphylococcus schleiferi varlığının araştırılması
Investigation of the methicillin resistant Staphylococcus coagulans and Staphylococcus schleiferi in cats and dogs with otitis externa and pyoderma
  1. Tez No: 998843
  2. Yazar: HATİCE SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Mikrobiyoloji, Veterinary Medicine, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu Tez çalışmasında; otitis eksterna ve/veya piyodermalı kedi ve köpeklerde Staphylococcus schleiferi ve Staphylococcus coagulans varlığının konvansiyonel ve moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması, identifiye edilen izolatlarda mecA ve pvl genlerinin varlığının araştırılması ve izolatların Veteriner Hekimlikte yaygın olarak kullanılan çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılık/direnç profillerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada, Afyonkarahisar ve çevre illerdeki veteriner kliniklerinde otitis eksterna ve/veya piyoderma teşhisi konulmuş 62 kedi ve 39 köpek olmak üzere, toplam 101 infekte hayvandan materyal toplandı. Bu doğrultuda; 50 kediye ait 100 kulak sıvabı, 32 köpeğe ait 64 kulak sıvabı, 16 kedi ve dokuz köpeğe ait 25 deri sıvabı olmak üzere toplam 189 sürüntü örneği incelendi. Örneklerden klasik kültür yöntemleri kullanılarak izole edilen 113 Staphylococcus izolatının 111'i 16S rDNA cins spesifik primerin kullanıldığı PZR ile Staphylococcus türü olarak doğrulandı. İzolatların tür düzeyinde identifikasyonunda S. schleiferi/S. coagulans tür spesifik nuc genine yönelik PZR protokolünü takiben, izolatlara üreaz ve koagulaz testleri uygulandı. Ardından iki türün kesin ayrımı amacıyla çift yön Sanger sekans analizi kullanıldı. İzole edilen 111 Staphylococcus izolatının %1,8'i (n=2) S. coagulans olarak tiplendirildi. Bu iki izolat, otitis eksternalı iki farklı köpekten elde edildi. Otitis eksternalı 32 köpekte S. coagulans izolasyon oranı %6,25 olarak belirlenirken, bu köpeklerden izole edilen 27 Staphylococcus izolatının %7,4'ünü S. coagulans'ın oluşturduğu tespit edildi. Kedilerde S. coagulans varlığı saptanmazken, S. schleiferi her iki hayvan türünden de izole edilmedi. S. coagulans olarak identifiye edilen iki izolatta da mecA ve pvl genleri saptanmadı. İzolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesinde Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanıldı. S. coagulans izolatlarının hiçbirinde fenotipik metisilin direnci tespit edilmedi. Bununla birlikte, izolatların birinde penisilin, kloramfenikol, tetrasiklin, doksisiklin, eritromisin, azitromisin ve klaritromisine karşı direnç belirlendi. Gentamisin ve klindamisine karşı ise izolatların biri duyarlı iken, diğerinin orta derece duyarlı olduğu tespit edildi. S. coagulans izolatlarının birindeki çoklu ilaç direnci (MDR) varlığı; Veteriner Hekimlikte S. coagulans kaynaklı infeksiyonların tedavisinde başarı sağlanabilmesi için antibiyotik seçiminin, antibiyotik duyarlılık testi sonuçlarına göre, doğru ve spesifik olarak yapılması gerektiğini gösterdi. Sonuç olarak, bu Tez çalışmasında elde edilen izolasyon oranları düşük olmakla birlikte, bu Tez; Türkiye'de otitis eksternalı köpeklerde S. coagulans varlığını moleküler düzeyde ortaya koyan ve MDR gösteren S. coagulans varlığını bildiren ilk çalışmadır. Bu bağlamda, bu Tez çalışmasında elde edilen verilerin ulusal ve uluslararası bilimsel literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis study, it was aimed to investigate the presence of Staphylococcus schleiferi and Staphylococcus coagulans in cats and dogs with otitis externa and/or pyoderma using conventional and molecular methods, to investigate the presence of the mecA and pvl genes in the identified isolates, and to determine the antibiotic susceptibility/resistance profiles of the isolates against commonly used antibiotics in veterinary medicine. Materials were collected from a total of 101 infected animals, including 62 cats and 39 dogs, diagnosed with otitis externa and/or pyoderma at the veterinary clinics located in Afyonkarahisar and neighboring provinces. In this regard, a total of 189 swab samples were examined, comprising 100 ear swabs from 50 cats, 64 ear swabs from 32 dogs, and 25 skin swabs from 16 cats and nine dogs. Of the 113 Staphylococcus isolates isolated from the samples using classical culture methods, 111 were confirmed as Staphylococcus species by PCR using 16S rDNA genus-specific primers. Following the detection of the S. schleiferi/S. coagulans species-specific nuc gene for the identification of the isolates at the species level, urease and coagulase tests were performed on the isolates. Then, bidirectional Sanger sequencing analysis was used to definitively distinguish the two species. Of 111 Staphylococcus isolates, 1.8% (n=2) were typed as S. coagulans. These two isolates were obtained from two different dogs with otitis externa. While the S. coagulans isolation rate was determined to be 6.25% in 32 dogs with otitis externa, S. coagulans constituted 7.4% of the 27 Staphylococcus isolates isolated from these dogs. While the presence of S. coagulans was not detected in cats, S. schleiferi was not isolated from either animal species. The mecA and pvl genes were not determined in either of the two isolates identified to be S. coagulans. The Kirby-Bauer disk diffusion method was used in the detection of antibiotic sensitivity of the isolates. The phenotypic methicillin resistance was not detected in any of the S. coagulans isolates. However, one isolate exhibited resistance to penicillin, chloramphenicol, tetracycline, doxycycline, erythromycin, azithromycin, and clarithromycin. While one isolate was found to be susceptible to gentamicin and clindamycin, the other showed intermediate susceptibility to both antibiotics. The presence of multidrug resistance (MDR) in one of the S. coagulans isolates indicated the importance of antibiotic selection being carried out accurately and specifically, based on antibiotic susceptibility test results for the effective treatment of S. coagulans-related infections in veterinary medicine. In conclusion, although the isolation rates obtained in this Thesis study are low, this Thesis is the first study in Türkiye to reveal the presence of S. coagulans at the molecular level in dogs with otitis externa and to report the presence of MDR S. coagulans. Accordingly, the data obtained in this Thesis study are expected to contribute to both national and international scientific literature.