Bir parasal birlikte para arzı sorunsalına farklı bir yaklaşım; piyasanın kabulüne dayalı para birimi yaratımı
Money supply in a monetary union: Creation of a currency based on acceptance of the market
  1. Tez No: 99888
  2. Yazar: ARZU ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK ARUOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada parasal bir birlikte para arzı sorunsalı tarihsel bir perspektif ve günümüz ekonomik anlayışı çerçevesinde ele alınmıştır. Bu yapılırken ilk olarak fonksiyonlarından yola çıkılarak bir para arzı tanımı zemini hazırlanmış ve günümüz para yönetiminde para arzının stok bir tanım olarak algılanmasına rağmen ekonomilerde ki temel hedeflere ulaşmakta farklı para arzı tanımlarını gerekli kılan gerçekliğin tasarruf sahipleri ve yatırımcılar ile bankacılık sistemi ile merkez bankalarının yapısı olduğu ortaya koyulmuştur. Bir sonraki aşamada farklı parasal birlik örneklerinden yararlanılarak, bir parasal birlikte para arzının fiziki dolaşımın ötesinde piyasanın kabulü ve bu kabul için gerekli şartların önceden hazırlanması çerçevesinde ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Parasal bir birlik öncesinde ne tür bir ekonomik kurumsallaşma gerektiği ise“ortak paranın yönetimi modeli”bağlamında farklı ekonomik oluşumların refah etkilerinin sonuçlarının karşılaştırılması ile vurgulanmıştır. Son olarak en yeni parasal birlik tecrübesinin ürünü olan EURO'nun bu yaklaşım çerçevesinde nasıl bir arka plana sahip olduğu ve gelecekte yaşanabilecek sorunları aşabilmek için para arzı sürecini nasıl oluşturduğu üzerinde durulacaktır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This paper examines the money supply in a monetary union with reference to current money supply theory and specific monetary union examples. Money supply theory and practical applications generally concentrate on stock definitions of money. This study shows that the effect of savers and investors, the different economies' banking systems and the structures of the central banks make it necessary to consider additional definitions of money supply ifan economy is to reach its fundamental targets. After showing that stock definitions are not the only consideration, the paper argues that although the physical circulation of money needs to be taken into account in a monetary union, the level of acceptance of the market to this new system is more important. Conditions which ensure that the market will accept monetary union are essential. That is, who is going to manage the currency and how needs to be clear to the market before launch. The optimal position is found by comparing the welfare effect of different economic conditions using the Casella and Feinstein model. Finally the paper uses the Euro as a real, current example to show how these principles work.