Diffüz büyük B-hücreli lenfoma hastalarında miR-107 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of miR-107 expression levels in diffuse large B-cell lymphoma patients
- Tez No: 998880
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN DURAK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), agresif ve heterojen bir non- Hodgkin lenfoma türüdür. Günümüzde DBBHL'nin ilk basamak tedavisi olarak R- CHOP tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi ile hastaların çoğunluğunda iyileşme gözlenmesine rağmen DBBHL hastalarının yaklaşık %40'ı ilaca yanıt vermemekte veya nüks etmektedir. Bu sebeple DBBHL için yeni tedavi hedeflerine ve biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda DBBHL olgularında miR-107'nin tanısal ve prognostik biyobelirteç olma potansiyelini araştırmayı ve nüks durumu ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 27 nüks olmayan ve 13 nüks olan olgu olmak üzere toplam 40 DBBHL olguyu ve kontrol grubu olarak malignite göstermeyen 26 olguyu dahil ettik. Ayrıca 13 nüks olan olgudan 10'nun hem tanı anı hem de nüks anındaki dokularının, geriye kalan üç olgunun ise tanı anındaki dokularının da analizini gerçekleştirdik. Çalışmamızda olguların FFPE dokularından Real Time PCR yöntemi ile miR-107 ekspresyonunu değerlendirdik. Çalışma sonucunda miR-107 ekspresyonunun tanısı DBBHL olan olgularda kontrol grubuna göre ve nüks olmayan olguların kontrol grubuna göre düşük olduğu istatistiksel olarak belirlenmiştir. Nüks olan olguların tanı anı dokuları ile nüks anı dokuları arasında, nüks olmayan olgular ile nüks olan olguların tanı anı dokuları arasında ve nüks olan olguların tanı anı dokuları ve kontrol grubu arasında yapılan istatistiksel analiz sonucunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz veriler daha önce yapılan çalışmalarla uyumludur. Elde ettiğimiz veriler miR-107 ekspresyonunun DBBHL'nin nüksü durumu ile değişmediğini ve miR-107'nin DBBHL için potansiyel bir tanısal biyobelirteç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is an aggressive and heterogeneous type of non-Hodgkin lymphoma. Currently, R-CHOP therapy is used as the first-line therapy for DLBCL. Although this treatment induces remissions in many patients, approximately 40% of DLBCL patients do not respond to the therapy or relapse. Therefore, new therapeutic targets and biomarkers are needed for DLBCL. In our study, we aimed to examine the potential of miR-107 as a diagnostic and prognostic biomarker for DLBCL patients and to evaluate its relationship with relapse status. Our cohort consisted of 40 DLBCL cases consisting of 27 non-relapsed and 13 relapsed patients and 26 non-malignant cases as the control group. Additionally, among the 13 relapsed cases, both initial diagnosis tissue samples and relapse tissue samples were analysed for 10 patients, while only initial diagnosis tissue was available for the remaining three patients. In our study, miR-107 expression levels were quantified from FFPE tissues using Real Time PCR. Our findings demonstrated that microRNA-107 expression was significantly lower in patients diagnostic with DLBCL cases compared to the control group, and similarly lower in non-relapsed cases relative to controls. No significant difference was found as a result of the statistical analysis between the initial diagnostic tissue samples compared to the relapsed tissues of the relapsed cases and between the non-relapsed cases compared to the initial diagnostic tissue samples of relapsed cases and between the initial diagnostic tissues of the relapsed cases compared to the control group. These results are consistent with previously published studies. Our results show that miR-107 expression does not change according to relapse status in DLBCL and miR-107 may serve as a potential diagnostic biomarker for DLBCL.